Prezydent: polska żywność, w tym produkty z SDM Wieluń, podbijają światowe rynki

9 października 2023 r. prezydent Andrzej Duda odwiedził Spółdzielnię Dostawców Mleka w Wieluniu (woj. łódzkie), gdzie spotkał się z prezesem mleczarni Markiem Kapicą. Wizyta prezydenta była spełnieniem obietnicy danej zarządowi mleczarni podczas gali wręczenia nagród Mistrzów AgroLigi 2022.

Prezydent Andrzej Duda w SDM Wieluń 

Andrzej Duda rozpoczął swoje wystąpienie w sposób anegdotyczny, przypominając, że jego wizyta w SDM Wieluń została zapowiedziana już w roku 2022 podczas AgroLigi. 

– Podczas wręczania nagrody Wicemistrza Krajowego AgroLigi 2022 obiecałem prezesowi SDM Wieluń, że przyjadę w odwiedziny. Następnie spotkaliśmy się podczas Dożynek Prezydenckich w roku 2023. Mleczarnia miała swoje stoisko w Pałacu Prezydenckim. Przypomniano mi obietnicę i obiecałem, że tym razem postaram się zrealizować ją szybciej – wyjaśnił prezydent. 

Prezydent Andrzej Duda odwiedził Spółdzielnię Dostawców Mleka w Wieluniu

FOTO: PRZEMYSLAW KELER/KPRP

SDM Wieluń to spółdzielnia z tradycjami 

Andrzej Duda podczas swojej wizyty w SDM Wieluń miał okazję, by zwiedzić zakład, porozmawiać z zarządem oraz dostawcami mleka.  

– Rozmawiałem z rolnikami, którzy produkują mleko i odstawiają je do mleczarni. Miałem przyjemność obserwować produkcję i spróbować wyrobów prosto z taśmy – relacjonował Duda.

SM Wieluń jest spółdzielnią z ponad 80-letnią tradycją. Powstała jeszcze przed wojną, a kiedy spadły tu pierwsze bomby, to Niemcy nadal prowadzili skup mleka.  

Znakomite wyroby od SDM Wieluń 

Prezydent Duda nie ukrywał, że nabiał wytworzony w SDM Wieluń jest wizytówką polskiego rynku rolnego.  

– To są znakomite wyroby, które są charakterystyczną “reklamówką” naszego rynku rolnego i produktów spożywczych. Jesteśmy dumni z tego, że nasi rolnicy zapewniają nam bezpieczeństwo żywnościowe, które jest szczególnie ważne w takich trudnych momentach dziejowych, kiedy za naszą granicą toczy się wojna na Ukrainie, gdzie od dwóch dni mamy sytuacją wojenną na Bliskim Wschodzie. Nasze produkty nadal trafiają do sklepów, co jest zasługą polskich rolników i naszych spółdzielców. Ma to ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa. Jestem za to niezmiernie wdzięczny – dziękował prezydent. 

Prezydent Andrzej Duda odwiedził Spółdzielnię Dostawców Mleka w Wieluniu

FOTO: PRZEMYSLAW KELER/KPRP

Polski nabiał podbija europejski rynek 

Jak podsumował Andrzej Duda, polski nabiał odgrywa znaczącą rolę na europejskim rynku. Jego eksport podnosi rangę polskiej żywności i produkcji wyrobów mlecznych, z czego Polacy powinni być dumni. 

Jesteśmy dużym graczem na europejskim rynku mleka i nabiału. Wieluńska Spółdzielnia Dostawców Mleka również jest eksporterem. To nie jest tylko produkcja na rynek krajowy, dlatego można powiedzieć, że to, co się tu produkuje jest naszą wizytówką. Nasza żywność podbija dzisiaj wiele światowych rynków i uczestniczy w tym również SM Wieluń – podsumował prezydent.  

Reportaż z gospodarstwa

Wydajność krów powyżej 8 tys. kg mleka i to bez kiszonki z kukurydzy. Jaki patent ma rolnik z łódzkiego?

Oprac. Justyna Czupryniak 

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *