Poseł PiS przegrał zakład z politykiem PSL. „Czekam na dwie bańki”

Jakie były wyniki wyborów parlamentarnych? 

Wyborami parlamentarnymi, które odbyły się 15 października, Polska żyła już od kilku tygodni. Ostatecznie zakończyły się one zwycięstwem Prawa i Sprawiedliwości, które uzyskało 35,38 proc. głosów, na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska – 30,70 proc., dalej Trzecia Droga – 14,40 proc., Nowa Lewica – 8,61 proc. i Konfederacja – 7,16 proc. Na tę chwilę wszystko wskazuje na to, że nowy rząd sformuje koalicja KO, Trzeciej Drogi i Lewicy, która razem dysponuje większą liczbą mandatów w Sejmie niż PiS. 

Poseł PSL przewidział wynik wyborów już rok temu 

Jak się okazuje, niektórzy politycy już rok temu wieszczyli, że partia rządząca nie zdoła utrzymać władzy po wyborach. Wśród nich znalazł się ówczesny poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego, Miłosz Motyka. 

PiS nie tyle przegra, ale przerżnie z kretesem wybory samorządowe na poziomie sejmików, dużych miast i małych miasteczek. Ta władza się po prostu kończy. Wczoraj Ruda Śląska, jutro cała Polska – mówił we wrześniu 2022 w jednym z programów na antenie Polsat News. 

Nie zgodził się z nim wówczas Kazimierz Smoliński z PiS, który także gościł w studio. Wobec tego Motyka zaproponował Smolińskiemu zakład w tej spornej kwestii. Uroczyście przecięła go Katarzyna Lubnauer z KO. 

Jaka była stawka zakładu posłów z PiS i PSL? 

Jak na porządny zakład przystało, panowie nie zamierzali walczyć “o przekonanie”, ale o konkrety. Wobec tego ustalono, że stawkę stanowią… dwie bańki mleka! Miłosz Motyka nie zapomniał o zawartym na antenie Polsatu zakładzie i już kilka dni po wyborach, 18 października, zaapelował do Smolińskiego o swoją nagrodę za pośrednictwem serwisu X (dawniej Twitter). 

Co ciekawe, dwie bańki mleka oraz satysfakcja z wygranej będą musiały wystarczyć Miłoszowi Motyce. Kandydujący z PSL, będącego częścią Trzeciej Drogi, zdobył w swoim okręgu 3 477 głosów i nie uzyskał mandatu poselskiego. Z kolei Kazimierz Smoliński zakład przegrał, ale w Tczewie zebrał 16 177 głosów i tym samym dostał się do Sejmu jako polityk PiS.

Zuzanna Ćwiklińska

fot. Miłosz Motyka/X (Twitter)/Polsat News

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *