Pomoc suszowa: rolnicy boją się, że nie zdążą wysłać wniosków. „Aplikacja działa tylko o świcie”

Aplikacja suszowa szwankuje. Rolnicy nie mogą wysłać wniosku 

Już tylko kilka dni zostało rolnikom na złożenie wniosków o szacowanie strat suszowych poprzez aplikację. Wielu z nich nie może jednak tego zrobić, bo aplikacja suszowa wciąż nie działa poprawnie. Boją się, że nie zdążą dopełnić obowiązków w terminie, czyli do 30 października.

– Trzeba co chwilę próbować. Dopiero za którymś razem mi się udało – alarmuje jedna z rolniczek na popularnej grupie branżowej na Facebooku.

– Agencja mówi, że nie ich aplikacja. Zadzwoniłem na infolinię rządową. 3 godziny prawie czekałem w kolejce i nic – denerwuje się pan Łukasz.

Do naszej redakcji zgłosił się też Pan Adam z woj. łódzkiego, któremu aplikacja nie zaciągała danych z ARiMR i prosiła w trakcie jednej sesji nawet o kilka SMS-ów weryfikacyjnych. Przez to nie mógł wysłać wniosku o szacowanie strat suszowych. O tej sprawie pisaliśmy TUTAJ.

Rolnicy apelują o wydłużenie terminu składania wniosków o pomoc suszową

W związku z tym, że niedziałająca poprawnie aplikacja jest jedynym narzędziem zgłaszania strat suszowych, rolnicy żądają kolejnego wydłużenia terminu składania wniosków (wcześniej minister rolnictwa wydłużył termin z 15 do 30 października). Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza wystąpiła 24 października w tej sprawie do wojewody kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

WIR apeluje do ministra rolnictwa. „Aplikacja działa tylko o świcie”

Dziś, 26 października o przedłużenie terminu składania wniosków do 10 listopada 2023 roku zaapelowała do ministra rolnictwa także Wielkopolska Izba Rolnicza.

– Z przekazanych informacji od wielkopolskich rolników wynika, że aplikacja działa sprawnie tylko we wczesnych godzinach porannych oraz bardzo późnym wieczorem. W godzinach urzędowania aplikacja działa wolno albo nie działa wcale. Z powodu przeciążenia systemu, tworzą się kolejki u doradców, którzy nie są w stanie normalnie pracować na udostępnionej aplikacji – zaznacza w piśmie do ministra WIR i dodaje, że rolnicy tracą przy tym swój cenny czas, i to w okresie trwania jesiennych prac polowych.

Aplikacja suszowa szwankuje. Co na to ministerstwo rolnictwa?

O naprawę aplikacji suszowej i umożliwienie rolnikom wysłania wniosku suszowego zapytaliśmy ministerstwo rolnictwa. 13 października biuro prasowe resortu poinformowało nas, że „administratorem publicznej aplikacji jest Centralny Ośrodek Informatyki, który na bieżąco podejmuje działania w celu zapewnienia sprawnego działania aplikacji oraz usuwa problemy systemowe”.

Pomoc suszowa

Pomoc suszowa: termin składania wniosków oficjalnie wydłużony

 

Pomoc suszowa 2023

Aplikacja suszowa znów szwankuje. Rolnicy żądają więcej czasu na składanie wniosków

​Kamila Szałaj

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *