Po 15 września czeka nas armagedon? Tylko dwa kraje za zakazem importu zboża z Ukrainy

Dzisiaj 25 sierpnia odbyło się spotkanie 5 krajów przyfrontowych odnośnie przedłużenia terminu unijnego zakazu importu ukraińskiego zboża po 15 września oraz usprawnienia działania tzw. korytarzy solidarnościowych. Na konferencji prasowej po spotkaniu minister Robert Telus podkreślił, że wszyscy jego uczestnicy wyrazili wolę dalszej współpracy w powyższych tematach.

Polska i kraje przyfronowe stawiają trzy warunki UE

Udało się także wypracować wspólne, trzypunktowe stanowisko, które zostanie zaprezentowane na najbliższym posiedzeniu unijnych ministrów rolnictwa. Pierwszy punkt dotyczy poparcia dopłat do tranzytu, co ma usprawnić funkcjonowanie korytarzy solidarnościowych. Drugi punkt to przedłużenie zakazu importu ukraińskiego zboża do końca roku. Trzeci punkt to wprowadzenie elastycznej listy produktów na którą wpisywano by produkty rolne bez prawa wjazdu na teren 5 krajów przyfrontowych.

Tylko dwa kraje za zakazem importu zboża z Ukrainy

Robert Telus podkreślił, że nawet gdyby się nie udało przekonać Komisji Europejskiej do przedłużenia zakazu importu ukraińskiego ziarna to Polska, Węgry i prawdopodobnie Słowacja nie zamierzają otworzyć granic. A jak donosi radio RMF FM Teraz już 20 krajów członkowskich sprzeciwia się utrzymaniu zakazu po 15 września. W związku z tym utrzymanie zakazu importu zboża do pięciu krajów będzie niesłychanie trudne.

– Nasza deklaracja jest jasna albo się dogadamy w UE, czego chcemy, albo jeżeli KE nie podejmie takiej decyzji to premier M. Morawiecki oraz J. Kaczyński powiedzieli jednoznacznie, że do Polski zboże ukraińskie na rynek polski nie będzie wjeżdżać – powiedział R. Telus.

Polski rząd nie będzie natomiast blokował tranzytu tego ziarna.

Telus: Udało się wyeksportować dwa razy więcej zboża niż zakładaliśmy

Minister rolnictwa Robert Telus zaprezentował także dane dotyczące eksportu zbóż z Polski.

– Gdy weźmiemy pod uwagę tylko ten rok od stycznia do sierpnia włącznie to w tej chwili wywieziono z Polski ok. 10 mln t. zbóż. Gdy weźmiemy okresy od momentu, w którym zostałem ministrem rolnictwa czyli od kwietnia to jest ok. 6 mln t. zbóż. W pierwszych dniach, gdy zostałem ministrem mówiliśmy o wyeksportowaniu z Polski 3,5-4 mln t. Udało się to zrobić nawet dwa razy tyle – poinformował R. Telus.

Z kolei od początku roku do Polski wjechało ok. 1,3 mln t. – Cel jaki sobie postawiliśmy czyli opróżnienie silosów u rolników został zrealizowany. To jest nasz wspólny sukces – podsumował minister Telus.

 

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *