Plaga złotych kolb w kukurydzy. Rolnicy z Podlasia dają 100 tys. zł za ujęcie bandytów

Kukurydziani bombiarze grasują w całej Polsce

W tym roku wyjątkowo często zdarzają się skandaliczne przypadki umieszczania w kukurydzy przedmiotów, które mają zniszczyć elementy tnące sieczkarni i dostać się do paszy dla zwierząt. Kukurydziani bombiarze, podkładający rolnikom złote kolby, grasują w całej Polsce. Najwięcej przypadków miało miejsce na Podlasiu i w okolicy Łodzi.

Zwyrodnialec zniszczył rolnikom z Podlasia dwie sieczkarnie

Na początku września pisaliśmy o przypadku pana Mariusza Milanowskiego, rolnika z okolic Augustowa (woj. podlaskie), który utrzymuje 300 sztuk bydła mięsnego i mlecznego i uprawia 250 ha. Zwyrodnialec podłożył mu bombę w kukurydzy w postaci śruby ze stali kwasoodpornej, niewykrywalnej przez detektor metalu, montowany w sieczkarniach. Finał był taki, że maszyna została mocno uszkodzona.

Kilka dni później podobny przypadek miał miejsce u znajomego pana Mariusza. Rolnikowi z „Gospodarstwa Rolnego Jacek Zawadzki” w miejscowości Rutki Nowe ktoś przyczepił identyczną śrubę w kukurydzy. Wystarczyła chwila i noże rozleciały się w drobny mak. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

Rolnicy z Podlasia wyznaczyli wysoką nagrodę za ujęcie bandyty

W kolejnym tygodniu sytuacja znów się powtórzyła. Dlatego rolnicy postanowili wyznaczyć ogromną nagrodę za pomoc w ujęciu sprawcy.

– Kolejny raz ZŁOTA KOLBA! Za wskazanie sprawców/sprawcy, który zawiesza na kukurydzę metale wysoka nagroda w kwocie 100 000 zł. Pełna anonimowość – piszą rolnicy na Facebooku.

Złote kolby zniszczyły kilka sieczkarni koło Będkowa

Niestety, przypadki koło Augustowa nie są odosobnione. W tym roku jakiś wariat szaleje także w woj. łódzkim. Rolnicy z okolic Będkowa donoszą, że już kilka razy natrafili na złote kolby.

– W piątek 15.09.br o godz. 22.00 nasza sieczkarnia w miejscowości Kalinów gmina Będków (województwo łódzkie) wciągnęła tzw. ciało obce owinięte zieloną izolacją i powieszone na kukurydzy. W efekcie sieczkarnia została rozwalona od kempera aż po wnętrzności. Na szczęście fruwające kawałki noży nie natrafiły na operatora traktora i nie zrobiły mu krzywdy. Znaleźliśmy też czarną trytkę i fragmenty izolacji, które służyły pewnie do montażu. Sprawa zgłoszona na policję, trwają poszukiwania sprawcy – alarmuje na Facebooku pani Sylwia. I dodaje, że pod koniec września było już 6 rozwalonych sieczkarni w gminie Będków i za każdym razem technika działania była taka sama. Także na początku października doszło do kolejnych zniszczeń.

Sytuacja jest na tyle poważna, że wójt gminy Będków zorganizował 5 października spotkanie z komendantem powiatowej policji w sprawie uszkodzeń maszyn rolniczych, do których dochodzi w regionie. 

Woreczek pełen gwoździ i drut kolczasty w kukurydzy k. Torunia

Także w woj. kujawsko-pomorskim koło Torunia bandyci zaczaili się na rolników i ich maszyny, przyczepiając do kukurydzy woreczek pełen gwoździ i drut kolczasty.

Zniszczona sieczkarnia koło Ełku. Straty ok. 30 tys. zł

Podobna sytuacja miała miejsce koło Ełku w woj. warmińsko-mazurskim. Tam pod koniec września operator sieczkarni, świądczący usługę koszenia natrafił na złotą kolbę. Uszkodzenia były poważne, a straty wyniosły 30 tys. zł.

– Trzeci przejazd od miedzy. Ktoś zawiesił w kukurydzy śrubę lub podobną rzecz, której detektor nie wykrył – najprawdopodobniej  stal kwasoodporna. Szacowanie straty maszyny na 30 tys. zł – podaje firma Agro-Zork.

W każdym z tych przypadków rolnicy zawiadamiają policję, ale szanse na znalezienie sprawcy przez funkcjonariuszy są niewielkie. Dlatego mundurowi apelują do operatorów maszyn rolniczych i właścicieli upraw o ostrożność podczas wykonywania prac polowych oraz zwracanie uwagi na pojazdy zatrzymujące się w pobliżu pól z uprawami kukurydzy, wszelkie podejrzane osoby kręcące się w ich okolicy oraz szybkie powiadamianie policji.

Psychopata niszczy rolnikom maszyny!

Zwyrodnialec zniszczył dwie sieczkarnie do kukurydzy. Rolnicy z Podlasia wyznaczyli wysoką nagrodę za ujęcie zbója

Kamila Szałaj

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *