Zakaz importu do Polski zwierząt, mięsa i mleka z Węgier i Słowacji
Na Węgrzech wykryto ognisko pryszczycy w gospodarstwie utrzymującym 1418 sztuk bydła, zlokalizowanym w komitacie Györ-Moson-Sopron graniczącym ze Słowacją. W związku z tym minister rolnictwa Czesław Siekierski podjął decyzję o zakazie importu niektórych towarów z Węgier oraz z części obszaru Słowacji.
Towary objęte zakazem przywozu z Węgier oraz z części obszaru Słowacji:
- zwierzęta parzystokopytne utrzymywane i dzikie oraz materiał biologiczny tych zwierząt;
- świeże mięso, podroby, mięso mielone, mięso oddzielone mechanicznie, surowe wyroby mięsne, osłonki i produkty mięsne pozyskane ze zwierząt parzystokopytnych utrzymywanych i dzikich;
- mleko surowe, siara i produkty mleczne pozyskane od zwierząt parzystokopytnych;
- produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego i produkty pochodne otrzymane od zwierząt parzystokopytnych utrzymywanych i dzikich;
- słoma i siano.
Resort rolnictwa poinformował, że czeka teraz na decyzje na szczeblu unijnym.
– Polskie służby weterynaryjne pozostają w stanie stałej gotowości. Wprowadzono dyżury służb weterynaryjnych na przejściach granicznych ze Słowacją oraz z Czechami, a także restrykcyjne kontrole transportów zwierząt prowadzone we współpracy z policją, Krajową Administracją Skarbową i Inspekcją Transportu Drogowego – zapewnia ministerstwo rolnictwa.
Rolnicy apelowali o pilne wstrzymanie importu zwierząt z Węgier
Decyzja ministra rolnictwa z pewnością ucieszy rolników, którzy dziś zaapelowali o natychmiastowe wstrzymanie importu zwierząt hodowlanych z Węgier. Alarmują, że jeśli pryszczyca pojawi się w Polsce, doprowadzi to do dotkliwych strat gospodarczych, w tym spadku cen skupu zwierząt i wprowadzenia restrykcji eksportowych. Pisaliśmy o tym w artykule:
W Polsce nie było pryszczycy od 55 lat
Pryszczyca jest wirusową chorobą zwierząt parzystokopytnych domowych oraz dzikich. Na zakażenie pryszczycą najbardziej wrażliwe jest bydło, następnie świnie, owce i kozy. Ostatni przypadek tej choroby w Polsce stwierdzono w 1971 r. Aktualnie Polska jest krajem urzędowo wolnym od tej choroby.
Kamila Szałaj