ONOX – nowy ciągnik elektryczny o mocy 70 KM z łatwą wymianą akumulatorów

Prezentacja elektrycznego ciągnika rolniczego ONOX opracowanego przez szwajcarski odbyła się podczas targów Agritechnica 2023. Wówczas przedstawione zostały jego funkcje oraz wady i zalety. To kolejny już ciągnik z napędem elektrycznym zaprezentowany podczas tych targów. Wcześniej opisaliśmy także ciągnik elektryczny Tadus o mocy 100 kW.

Ciągnik elektryczny z podobną konstrukcją jak tradycyjne traktory, ale bez maski

Elektryczny ciągnik od startupu ONOX powinien zaspokoić potrzeby wielu rolników. Traktor swoją budową przypomina standardowy ciągnik rolniczy. Jego rozstaw osi wynosi 2300 mm, długość to 4450 mm, a masa własna około 4200 kg.

To co od razu rzuca się w oczy i odróżnia ONOX od standardowych ciągników to brak silnika diesla. Z tego też powodu inżynierowie zrezygnowali z maski. Zastosowanie tego typu rozwiązania ma być wyjściem naprzeciw oczekiwaniom rolników, którym przód traktora często ogranicza widoczność. Miejsce, w którym tradycyjnie jest silnik, może zostać wykorzystane także jako platforma ładunkowa.

Fendt GT – nowy ciągnik na prąd

FOTO: TopAgrar.com/zrzut ekranu

Ciągnik ONOX ma innowacyjny system wymiany akumulatorów i moc do 70 KM

E-ciągnik pracuje ze stałą mocą 50 kW, czyli (68 KM) i jest wyposażony w innowacyjny system wymiany akumulatorów.

Nasz system wymiany akumulatorów umożliwia szybką i łatwą wymianę w trzech różnych miejscach montażu w traktorze. Oznacza to, że możesz pracować elastycznie, bez przestojów w pracy – zapewnia start-up odpowiedzialny za stworzenie prototypowego ciągnika.

Dwa akumulatory można zamonotować z przodu ciągnika i jeden między przednią osią a kabiną. Jeżeli rolnik musi skorzystać z hydrauliki z przodu, wówczas dwa akumulatoru mogą być zamontowane z tyłu ciągnika. Każdy z akumualtorów ma własny specjalny wózek, co ułatwia transport. Jak twierdzą twórcy ONOX, wymiana akumulatora jest łatwa i zajmuje mniej niż 5 minut.

Ponadto producenci postawili na system niskonapięciowy o mocy 48 V po to, by praca akumulatorów zadowalała użytkownika. Dzięki temu rolnicy nie będą musieli przechodzić specjalistycznych szkoleń, by móc korzystać z ciągnika.

FOTO: ONOX motors

Jaką maksymalną prędkość osiąga ciągnik elektryczny ONOX?

Maksymalna prędkość, z którą może pracować elektryczny ciągnik ONOX wynosi 40 km/h.

– Ciągnik ONOX reprezentuje naszą wizję zrównoważonego rolnictwa i nasze zaangażowanie w innowacyjne rozwiązania. Chcemy, aby rolnicy aktywnie uczestniczyli w rozwoju naszego produktu, by mieć pewność, że spełnia on ich potrzeby – podsumował założyciel firmy Sebastian Schlegel.

New Holland

Ciągniki New Holland z napędem elektrycznym i na biometan. Jaką mają moc?

Ciągnik elektryczny

Tadus: zupełnie nowy ciągnik elektryczny. Jaką będzie miał moc?

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: onox.de

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *