Ogólnopolski Mleczarski Kongres Energetyczny: jak transformacja energetyczna wpłynie na spółdzielnie?

Transformacja energetyczna staje się koniecznością

Tematem przewodnim wydarzenia i wystąpień konferencyjnych była przede wszystkim transformacja energetyczna oraz najnowocześniejsze techniki i technologie w tym zakresie.

Transformacja energetyczna jest w dzisiejszych czasach koniecznością. Wpływają na to rosnące koszty energii, które przy konsumenckich wymaganiach najwyższej możliwej jakości produktów w rozsądnej cenie stają się ogromnym wyzwaniem dla przedsiębiorców. Ponadto nieustannie rosną oczekiwania konsumentów i zmieniają się trendy, które konsekwentnie podążają w kierunku „czystej etykiety” i społecznej odpowiedzialności marek. Aby temu wszystkiemu sprostać, zakłady produkcyjne muszą się stale rozwijać, także pod kątem swojej energochłonności i wpływu swojej działalności na środowisko.

Serce polskiego mleczarstwa było miejscem wspólnej dyskusji o najważniejszych wyzwaniach energetycznych

Pierwsza edycja Ogólnopolskiego Mleczarskiego Kongresu Energetycznego miała na celu zaprezentowanie najnowocześniejszych technik i technologii w zakresie energii, nie tylko elektrycznej, ale też cieplnej i chłodniczej oraz usług i produktów ułatwiających codzienną pracę zakładów, dbanie o jak najmniejsze straty energii, a przy tym o najwyższą jakość produkowanego asortymentu.

Serce polskiego mleczarstwa jest doskonałym miejscem do wspólnej dyskusji o najważniejszych wyzwaniach energetycznych w całej naszej branży. Mamy okazję spotkać się z firmami odpowiadającymi za różne obszary energetyczne, porozmawiać o wzajemnej współpracy, ale również o transformacji energetycznej i zapewnieniu bezpieczeństwa systemu energetycznego. To świetna okazja do poruszenia tematów wyzwań czekających nas w najbliższych dniach, tygodniach, miesiącach i latach, w tym związanych z dalszym rozwojem Grupy Mlekovita, dla którego niezbędne jest właściwe zaopatrzenie w media energetyczne. Ono również przekłada się na jakość produktów wytwarzanych w już 25 naszych zakładach i zadowolenie konsumentów – mówił prezes zarządu Grupy Mlekovita Dariusz Sapiński.

Po oficjalnym rozpoczęciu odbyła się gala nagród, podczas której uhonorowano partnerów Mlekovity w zakresie produktów i usług energetycznych, którzy zaprezentowali także aspekty swojej działalności. Uczestnicy mogli wysłuchać wystąpień przygotowanych przez firmy: SEEN TECHNOLOGIE Sp. z o.o., LOOS Centrum – Kotły Przemysłowe BOSCH, Fenix Systems Sp. z o.o., ULMA Packaging Polska Sp. z o.o., PNEUMATYKA AUTOMATYKA Marcin Romański Jacek Romański spółka komandytowa, Termika sp. z o.o., Energotechnika Sp. z o.o., Mitsubishi Electric Europe, FRIZO Sp. z o.o., Centrum Elektroniki Stosowanej „CES” Sp. z o.o. Między prelegentami zaprezentowali się również przedstawiciele 6 zakładów Grupy Mlekovita: w Łaszczowie, Trzebownisku, Lubawie, Baranowie, Kościanie i Zakopanem.

Zorganizowany po raz pierwszy Mleczarski Kongres Energetyczny był wyjątkową okazją, by posłuchać i porozmawiać o rozwoju, trendach i wyzwaniach stojących nie tylko przed Mlekovitą i jej zakładami, ale przed całą branżą mleczarską.

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *