„Krowi Covid” szaleje w Hiszpanii. „Zbieramy po 30 padniętych krów dziennie”

„Krowi Covid” rozlewa sie po Europie

Chociaż choroba nie stanowi zagrożenia dla ludzi, jest śmiertelnym zagrożeniem dla dzikich przeżuwaczy i bydła hodowlanego. EHD jest chorobą zwalczaną z urzędu w krajach europejskich, w tym także w Polsce, stąd też potencjalne ograniczenia w handlu mogą sporo kosztować rolników z krajów dotkniętych chorobą.

Pierwszy przypadek krwotocznej choroby zwierzyny płowej (Epizootic Hemorrhagic Disease; EHD) w Europie wykryto w listopadzie 2022 r na Sardynii. Choroba zdążyła szybko rozprzestrzenić się na inne kraje – dotychczas ogniska odnotowano we Włoszech, Hiszpanii, Portugalii i Francji. Wcześniej wirus ten występował na terenie obu Ameryk, Australii, Japonii i Afryce, skąd prawdopodobnie przybył do Europy.

Sytuacja w Hiszpanii zaczyna być poważna. „Zwierzęta nieustannie umierają”

W sierpniu br. Hiszpańskie Ministerstwo Rolnictwa potwierdziło już 12 ognisk wirusa EHD na fermach hodowlanych w Estremadurze.

Hiszpański dziennik EL PAIS donosi o poważnej sytuacji w Zamorze w północno- zachodniej części Hiszpanii, gdzie zrozpaczony farmer Fernando Vicente relacjonował sytuację w swoim gospodarstwie.

Zwierzęta nieustannie umierają. Od czterech martwych sztuk dziennie przeszliśmy do ponad trzydziestu – powiedział hodowca, który ma nadzieję, na szybką interwncję rządu i służb weterynaryjnych. – To jak Covid, na każde zwierzę wpływa inaczej. Nigdy nie widzieliśmy czegoś takiego.

Wszystkiemu winne są zmiany klimatu?

Wirus krwotocznej choroby zwierzyny płowej rozprzestrzenia się za pośrednictwem wektora biologicznego, którym są komary z rodzaju Culicoides. Dotychczas nie występowały on powszechnie w Hiszpanii czy Włoszech, jednak postępujące zmiany klimatyczne i rozwinięty transport międzynarodowy mogły przyczynić się do rozwoju nowej epidemii.

Choroba zwalczana jest z urzędu, podlega również obowiązkowi rejestracji. Zarażone bydło należy poddać ubojowi. Obecnie na terenie Europy nie ma zatwierdzonych szczepionek, dlatego zaleca się stosowanie środków owadobójczych i repelentów u bydła, a także w obiektach inwentarskich i pojazdach.

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *