Kombajn zbożowy New Holland CR zdobył złoty medal targów Agritechnica 2023

Niesamowity kombajn zbożowy od New Holland

Złoty medal dla kombajnu Twin Rotor został przyznany przez komisję DLG za stworzenie ogólnej koncepcji nowej maszyny. Światowa premiera ciągnika Twin Rotor została zaplanowana na listopad 2023 r.

Stworzenie koncepcji nowego kombajnu od New Holland było możliwe dzięki współpracy wielu zespołów.

– Te medale to niesamowite osiągnięcia dla New Holland i jesteśmy niezwykle dumni z pracy wykonanej przez wszystkie zespoły. Stanowią one wyróżnienie dla naszego segmentu maszyn żniwnych – obszaru, w którym New Holland ma silną reputację i od lat wyróżnia się doskonałymi wynikami. Ten złoty medal jest potwierdzeniem naszych wysiłków i podsyca emocje związane ze zbliżającą się premierą nowego kombajnu. Gratuluję zespołom, które ciężko pracowały na ten wynik – powiedział Carlo Lambro, Brand President marki New Holland Agriculture.

Jakie zalety ma nowy kombajn od New Holland?

Nowy kombajn marki New Holland oparty na technologii Twin Rotor został zaprojektowany na podstawie istniejącej flagowej linii CR i modelu CR10.90. Miejscem produkcji nowinki od New Holland będzie belgijska fabryka Holland’s Center of Harvesting Excellence w Zedelgem. Dzięki unowocześnieniu maszyna zapewni rolnikowi:

  • wyższą wydajność,
  • zmniejszy straty ziarna,
  • wprowadzi większą automatyzację wymaganą przez gospodarstwa na całym świecie.

Co posiadają najnowsze kombajny od New Holland?

Kombajny od New Holland z roku 2025 zostały wyposażone w wiele technologicznych rozwiązań, m.in. system PLM Intelligence w kombajnach CR z nowym terminalem dotykowym IntelliView 12.

Dzięki zamontowanemu terminalowi rolnik będzie miał możliwość korzystania z następujących ułatwień:

  • całej instrukcji obsługi kombajnu z funkcją wyszukiwania,
  • obrazu z kamery Grain Cam,
  • ulepszonego mapowania 3D.

Terminal jest dotykowy, dlatego można obsługiwać go przy pomocy gestów przesuwania i przewijania. Możliwe jest również udostępnianie ekranu, które zapewnia zdalną pomoc operatorowi. Moduł został także wyposażony w bezprzewodową aktualizację oprogramowania i zdalne narzędzie serwisowe umożliwiające tworzenie i udostępnianie zrzutów ekranowych. Dodatkowym atutem jest nowa opcja IntelliSteer, która zapewnia najwyższą wydajność prowadzenia w połączeniu z maksymalnymi możliwościami ustawień. A funkcja IntelliField™ pozwala na udostępnianie linii A-B i map pól.

Najnowsze kombajny od New Hollanda są wyposażone również w ulepszony system czyszczenia oraz technologię rozdrabniania i dystrybucji słomy, działającej na podstawie obrazu generowanego przez kamerę, dzięki któremu możliwe jest zwiększenie wydajności energetycznej kombajnu, zapewniając jednocześnie prawie niezmienioną masę maszyny dzięki konstrukcjom optymalizującym masę.

Kiedy odbędzie się prezentacja nowego kombajnu New Holland?

Prezentacja nowego kombajnu od New Holland została zaplanowana na 12 listopada 2023 r. na pierwszy dzień targów Agritechnica, na godz. 10 rano w hali 3 przy stoisku A48.

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: TAP.com, inf. prasowa od New Holland

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *