Kolejny protest rolników tuż przed Świętami. Walczą o pomoc suszową i nowe dopłaty do zbóż

Przez Polskę przetacza się fala rolniczych protestów. Po Medyce i Dorohusku, gdzie od kilku tygodni rolnicy blokują granicę z Ukrainą, przyszedł czas na Szczecin. 22 grudnia gospodarze z tamtego regionu, dobijani pogłębiającym się kryzysem na wsi, wyszli na ulice miasta. Dołączyli do protestu przewoźników, przedstawiając również swoje postulaty. 

– Przewoźnicy są w tym samym punkcie co i rolnicy. Solidarność Rolników zawsze powtarza „Chłopi Razem”, więc może teraz krzyczmy „Polacy Razem”. Kwestia transportowców z Ukrainy jest trudna, ale też nie ma co winić samych kierowców. Pamiętajmy, że  kierowca na ukraińskich blachach jedzie po niskich stawkach, ujmujących godności człowieka. Tam są firmy które zarabiają na transporcie, tak samo jak oligarchowie zarabiali na interesie zbożowym – mówił Jakub Buchajczyk, producent mleka z Gospodarstwa Rolno-Hodowlanego Buchajczyk.

Rolnicy bez pomocy suszowej. „Na to się nie godzimy”

Zachodniopomorscy rolnicy walczą przede wszystkim o  pomoc suszową. Latem tego roku udało im się doprowadzić do rozdzielenia produkcji roślinnej od zwierzęcej w szacowaniu strat suszowych. Niestety, nie polepszyło to ich sytuacji, bo w większości przypadków aplikacja wyliczyła im straty poniżej 30 proc. 

– Rolnikom z regionu system oszacował straty z reguły na 25-27 proc. Przypadków, że jest powyżej 30 czy 40 proc. jest niewiele. A komisje gminne szacowały dużo wyższe straty. Na to się nie godzimy – mówił w rozmowie z nami Stanisław Barna, rolnik z okolic Choszczna i działacz zachodniopomorskiej NSZZ RI „Solidarność”.

Rolnicy żądają dopłat do zbóż sprzedanych w systemie giełdowym

Kolejnym postulatem jest wypłata dopłat do zbóż i rzepaku tym rolnikom, którzy nie otrzymali wsparcia, bo sprzedali ziarno w systemie giełdowym. Chodzi o to, że wielu gospodarzy podpisało umowę handlową na sprzedaż ziarna w październiku 2022 r., ale fizycznie sprzedali je w marcu i kwietniu po ówczesnych, czyli niskich cenach. I choć do faktury z października wystawione zostały korekty z marca, ARiMR nie chciała ich uznać, tłumacząc, że pomoc przysługuje do zbóż sprzedanych po 1 grudnia 2022. 

Jest postulat o dopłaty do zbóż zebranych w 2023 roku

Rolnicy domagają się także utrzymania dopłat do paliwa na poziomie 2 zł i utrzymania wyższych dopłat do materiału siewnego, jaki ARiMR wypłaca w ramach pomocy wojennej. Barna zaznaczył, że powinna zostać uruchomiona pomoc finansowa dla rolników także na ten rok.

– Koszty produkcji mamy na poziomie ubiegłego roku, a ceny w skupie spadają, więc bez dopłat sobie nie poradzimy – mówił.

Kredyty 0 proc. na 30 lat dla rolnika?

Działacz zachodniopomorskiej NSZZ RI „Solidarność” poinformował też, że rolnicy domagają się niskooprocentowanych kredytów dla na okres 20, 30 lat. 

– Rozmawialiśmy o tym z ministrem Czesławem Siekierskim w minioną środę. Widzimy, że jest taka wola z jego strony. Być może nawet uda się, że te kredyty będą 0-proc. Ale trzeba o to zabiegać – tłumaczył Barna. 

Piątkowy protest przewoźników w Szczecinie zorganizowało Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych. Wzięło w nim udział ok. 115 samochodów. Manifestacja zaplanowana na godz. 13.00. rozpoczęła się z opóźnieniem, po tym jak policja otrzymała anonim o bombie w jednej z ciężarówek. Alarm okazał się fałszywy.

Kamila Szałaj

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *