Justyna z „Rolnicy. Podlasie” sprzedaje sękacze własnej roboty. Cena? Nawet 300 zł

Kim jest Justyna Maciorowska z „Rolnicy. Podlasie”?

Justyna i Łukasz Maciorowscy są uczestnikami programu „Rolnicy. Podlasie”. We wsi Ciemnoszyje wspólnie prowadzą gospodarstwo rolne nastawione na produkcję mleka. Poza hodowlą bydła małżeństwo utrzymuje również liczne stado kur. Jak przyznała Justyna w jednym z odcinków „Rolnicy. Podlasie”, ilość jajek znoszonych przez kury trudno było zagospodarować, wtedy zrodził się pomysł wypiekania sękaczy.

Sękacze od Justyny Maciorowskiej z „Rolnicy. Podlasie”

Maciorowscy mają w swoim gospodarstwie ok. 150 kur. To mąż Justyny wpadł na pomysł ich hodowania i jak przyznaje rolniczka, trudno było potem zjeść wszystkie jajka przez nie znoszone. Sękacz jest tradycyjnym, podlaskim sposobem na przechowanie jaj, dlatego małżeństwo zakupiło maszynę do wypieku tego ciasta.

Ile kosztują sękacze od Justyny z „Rolnicy. Podlasie”?

Justyna z „Rolnicy. Podlasie” nie tylko występuje w programie, ale również aktywnie prowadzi Tik Toka, na którym udostępnia relacje z życia w gospodarstwie i na wsi. Rolniczka co roku zachęca również do zakupu jej sękaczy w wersji świątecznej. Jak się okazuje, istnieje również możliwość zamówienia wysyłki sękaczy.

Ceny, w jakich można zakupić podlaski przysmak od Justyny z „Rolnicy. Podlasie” są następujące:

Z odbiorem własnym:

  • sękacz tradycyjny – 200 zł,
  • sękacz świąteczny – 250 zł.

Za pośrednictwem przesyłki na terenie kraju:

  • sękacz tradycyjny – 250 zł + koszt wysyłki,
  • sękacz świąteczny – 300 zł + koszt wysyłki.

Jak informuje rolniczka na swoim koncie na FB, każdy z sękaczy waży 1,5 kg, a ich wysokość wynosi 30 cm.

Jak zamówić sękacz od Justyny z „Rolnicy. Podlasie”?

Zamówienia na sękacze tradycyjne, jak i świąteczne, pięknie przystrojone i oblane smakowitą polewą, można składać za pośrednictwem SMS, który należy wysłać na numer 605 – 089 – 658. Po wysłaniu wiadomości, klient otrzyma informację zwrotną z instrukcją postępowania umożliwiającą zamówienie ciasta.

Czy sękacze Justyny z „Rolnicy. Podlasie” są smaczne?

Jak wynika z komentarzy osób, które już wcześniej kupowały sękacze rolniczki, zamieszczonych pod postem informującym o rozpoczęciu sprzedaży, nie tylko wyglądają smakowicie, ale również są smakowite.

Rolnicy. Podlasie

Groźne kolczykowanie bydła u Andrzeja z „Rolnicy. Podlasie”. Byki niemal stratowały Agnieszkę

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: Facebook/Justyna i Łukasz, Gospodarstwo Ciemnoszyje

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *