Jakie produkty są najbardziej pomocne w pracy rolnika? Zobacz zwycięzców konkursu Izydory 2023

Konkurs Izydory 2023 wyłonił produkty najbardziej przyjazne rolnikom

W czwartek 26 października 2023 roku w Łodzi poznaliśmy zwycięzców plebiscytu Izydory 2023. W tym roku w nieco innej formule rolnicy mogli wybierać produkty i usługi, które są im najbardziej pomocne w gospodarstwie.

– To jest wspaniałe uczucie co roku spotykać się z najlepszymi z najlepszych w branży rolnej. To właśnie firmy, które biorą udział w Izydorach, w dużym stopniu ułatwiają prace polskim rolnikom, którzy mogą konkurować z rolnikami z Unii Europejskiej, ale także z innych państw – powiedział Adam Koziolek,prezes Polskiego Wydawnictwa Rolniczego, wydawcy m.in. „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i magazynu „Elita Dobry Hodowca”, a także „top agrar Polska”, „Profi Profesjonalna Technika Rolnicza” czy portalu Halo Wieś.

Jak podkreślił prezes Koziolek, tak jak co roku to rolnicy sami wskazywali te produkty, które są według nich najlepsze. Łącznie w głosowaniu na najlepsze produkty rolnicy oddali ponad 16 tys. głosów.

Oto zwycięzcy plebiscytu Izydory 2023? 

Do drugiego etapu plebiscytu zakwalifikowały się te produkty, które rolnicy sami najczęściej wskazywali jako te, które najlepiej służą im w gospodarstwie. W ścisłym gronie znalazły się 33 produkty czy usługi, które podzieliliśmy na 11 kategorii. Kto znalazł się wśród najlepszych produktów? Które z nich zyskały największą sympatię rolników?

Oto zwycięzcy Plebiscytu Izydory 2023: 

Kategoria Finanse/Ubezpieczenia:

 • Kredyt Obrotowy Gwarancja FGR, dopłaty BGK zgłoszony przez BNP Paribas Bank Polska,
 • Ubezpieczenie Generali Gospodarstwo Rolne zgłoszone przez Generali Agro,
 • Ubezpieczenie upraw Secufarm zgłoszone przez VH Polska.

W kategorii Finanse produktem najczęściej wskazywanym w plebiscycie okazało się Ubezpieczenie Generali Gospodarstwo Rolne.

– Cieszymy się, że zdobyliśmy Izydora i zapewniam, że będziemy robić wszystko, aby rolnicy czuli się z nami bezpiecznie – powiedział przedstawiciel Generali.

Kategoria Budowa/Wyposażenie/Hale:

 • Hala łukowa zgłoszona przez Skavska,
 • Hala na zboże Simple zgłoszona przez Ditta – Seria,
 • Hala stalowa PSC zgłoszona przez Conexx.

W tej kategorii najwięcej głosów zdobyła Hala na zboże Simple.

– Jesteśmy zaskoczeni i bardzo, bardzo wszystkim dziękujemy – powiedział przedstawicielka Ditta – Seria.

Kategoria Hodowla, Chów i Żywienie Zwierząt:

 • Rodzinne fermy macierzyste zgłoszone przez Agri Plus,
 • Darvit Max DJ Nioska zgłoszony przez Rodar,
 • DairyPilot® zgłoszony przez Josera.

W tej kategorii najwięcej głosów zostało oddanych na Darvit Max DJ Nioska zgłoszony przez Rodar.

– Cieszę się, że tak wielu klientów na nas głosowało. Ale cieszy mnie także to, że coraz częściej nioski wracają do gospodarstw. Bardzo dziękuje także naszemu zespołowi – powiedział przedstawiciel firmy Rodar.

Kategoria Rolnictwo Precyzyjne:

 • Agrility zgłoszone przez Limagrain,
 • Opryskiwacz Amazone UX 8601 zgłoszony przez Amazone,
 • Crop View zgłoszone przez 365 FarmNet.

W tej kategorii rolnicy najczęściej wskazywali na produkt Limagrain: Agrility.

– Dziękujemy za to wyróżnienie – mówił reprezentant Limagrain.

Kategoria Rolnictwo Zrównoważone:

 • AzotoPower zgłoszony przez Procam,
 • BlueN® zgłoszony przez Chemirol,
 • Novobakt AzoFosfo zgłoszony przez BGD Lab.

Najwięcej głosów w kategorii Rolnictwo Zrównoważone uzyskał Novobakt AzoFosfo zgłoszony przez BGD Lab.

– Dziękujemy naszym klientom, którzy na nas głosowali. Ale także dziękujemy firmie Ampol-Merol, która jest naszym wyłącznym dystrybutorem – powiedziała przedstawicielka BGD Lab.

Kategoria Hodowla i Nasiennictwo Roślin:

 • RGT Diplom Pszenica ozima zgłoszona przez Ampol-Merol,
 • Dekalb Field Shield nasiona kukurydzy DKC3595 zgłoszone przez Bayer,
 • Farmoritz odmiana kukurydzy zgłoszona przez FARMSAAT.

Izydora 2023 w tej kategorii zdobyła pszenica ozima RGT Diplom od Ampol-Merol.

– Życzę Wam wszystkim takich produktów jak nasza pszenica. Bardzo dziękuję wszystkim naszym pracownikom. Pamiętajcie, że od nasion wszystko się zaczyna – powiedział reprezentant Ampol-Merol.

Kategoria Nawozy i Biostymulatory:

 • Fertiactyl Starter zgłoszony przez Timac Agro,
 • Agravita® Siarczan Magnezu zgłoszony przez Caldena,
 • Korn-Kali zgłoszony przez K+S.

W przypadku kategorii nawozów najwięcej głosów w plebiscycie Izydory 2023 zdobył Agravita® Siarczan Magnezu zgłoszony przez firmę Caldena.

– Chcemy podziękować rolnikom, bo to dzięki ich zaufaniu zdobyliśmy Izydora. Obiecujemy dalej pracować dla nich z taką samą pasją – powiedziała przedstawicielka firmy Caldena.

Kategoria Środki Ochrony Roślin

 • Tudor 114 OD zgłoszony przez Innvigo,
 • Halvetic zgłoszony przez CIECH Sarzyna,
 • Duet na Start zgłoszony przez BASF.

Spośród finalistów w kategorii Środki Ochrony Roślin wygrał Duet na Start zgłoszony przez BASF.

– Bardzo dziękuję także naszemu całemu zespołowi. Bez ich pracy nie byłoby zaufania ze strony rolników i tego wyróżnienia – mówiła przedstawicielka BASF.

Kategoria Maszyny i Urządzenia Towarzyszące:

 • Ładowarka teleskopowa MLT 737 zgłoszona przez Manitou,
 • Siewnik VITASEM zgłoszony przez Poettinger,
 • Ładowarka JCB 542-70 AGRI-PRO zgłoszona przez Agrihandler.

Spośród maszyn statuetka Izydroa powędrowała do ładowarki JCB 542-70 AGRI-PRO.

– Dziękujemy wszystkim rolnikom, którzy oddali za nas głos – mówił reprezentant Agrihandlera.

Kategoria Kombajny zbożowe

 • Claas Trion 660 zgłoszony przez Claas,
 • John Deere X9 1100 zgłoszony przez John Deere,
 • New Holland CX6 90 Stage V zgłoszony przez CNH Industrial.

W kategorii kombajny zbożowe zwycięzcą Izydorów 2023 został Claas Trion 600.

– Dziękuję serdecznie wszystkim rolnikom, którzy na nas głosowali – powiedział Piotr Dziamski z Claas Polska.

Kategoria Ciągniki:

 • New Holland Boomer 50 Stage V zgłoszony przez Agroskład,
 • Claas Axion 850 CMATIC zgłoszony przez Świerkot,
 • John Deere 8RX 410 zgłoszony przez Agro-Efekt.

Wśród produktów zgłoszonych w tej kategorii najwięcej głosów rolników uzyskał ciągnik New Holland Boomer 50 Stage V.

– Oferując nasz New Holland Boomer 50 Stage V wiedzieliśmy, że jest to ciągnik bardzo przydatny rolnikom. A to głosowanie potwierdziło nasze przekonanie. Dziękujemy wszystkim rolnikom za oddane głosy – powiedział przedstawiciel firmy Agroskład.

Kto spośród rolników wygrał nawet 10 tys. złotych

Warto także dodać, że wygranymi w konkursie Izydory są także sami rolnicy. Wśród osób, które przesłały swoje głosy jury konkursu wyłoniło zwycięzców, gdzie można było wygrać jedną z trzech nagród pieniężnych w wysokości: 

 • 10 000,
 • 5 000,
 • 2 000 zł.

Żeby wygrać tę nagrodę należy zagłosować na produkt z kilku kategorii oraz jak najbardziej kreatywnie odpowiedzieć na pytanie „Jakie cechy powinien posiadać produkt przyjazny dla rolnika?”. O tym, kto wygrał dowiecie się już wkrótce.

A my już teraz zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji Izydorów. Więcej szczegółów już wkrótce na łamach Tygodnika Poradnika Rolniczego oraz na stronie www.izydory.com

Paweł Mikos

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *