Jak przeciwdziałać pierwszym oznakom starzenia się skóry?

Od którego momentu życia się starzejemy?

Wraz z wiekiem wszelkie procesy w organizmie zwalniają. Maleje produkcja substancji utrzymujących jędrność i gładkość skóry, co prowadzi do zmian w strukturze poszczególnych jej warstw. Widzimy je jako zmiany na jej powierzchni w postaci pierwszych drobnych zmarszczek.

Skóra zaczyna tracić kwas hialuronowy, spowalnia wymiana komórek i zmniejsza się produkcja sebum. Zmiany te składają się na zwiększoną wrażliwość na słońce, powodują też suchość i szorstkość skóry. Z wiekiem zmniejsza się także dopływ krwi do skóry. To, w połączeniu z różnymi czynnikami związanymi ze stylem życia, jak palenie papierosów czy korzystanie z używek, skutkuje utratą blasku, a skóra wygląda na bladą, matową i zmęczoną. Na szybkość i nasilenie procesu starzenia się skóry ma wpływ szereg czynników – zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Typ skóry i tempo biologicznego jej starzenia się dyktują geny. Jasna skóra jest podatniejsza na wczesne oznaki starzenia się niż ciemna, ponieważ jest mniej chroniona przed promieniami UV. Z kolei wrażliwa skóra jest podatniejsza na wczesne powstawanie zmarszczek niż mniej wrażliwe typy skóry.

Jasne cery starzeją się szybciej od ciemnych, dlatego wymagają staranniejszej pielęgnacji już w trzeciej dekadzie życia

FOTO: freepik

Jak zapobiegać pierwszym oznakom starzenia się skóry?

Trzecia dekada to złote lata dla skóry. Jednak eksperci są zgodni – to właśnie lata, kiedy bezwzględnie należy zacząć dbać o jej kondycję. To właśnie wtedy zaczynają się procesy starzenia. Tuż po dwudziestce spowalnia proces wytwarzania kwasu hialuronowego w skórze oraz wymiana kolagenu i elastyny, które tworzą rusztowanie skóry. Skóra zaczyna się odwadniać, a jej bariera ochronna słabnie. Zmniejszenie produkcji kolagenu (choć następuje powoli) może spowodować pojawienie się pierwszych zmarszczek. Na tym etapie jeszcze nie musimy „poprawiać” urody, ale raczej koncentrujemy się na zapobieganiu oznakom starzenia i spowalniamy procesy, które ruyszyły. Jak to robić?

Skóra dobrze odzwierciedla ogólny stan zdrowia, więc staraj się:

 • dużo ćwiczyć,
 • wysypiać się,
 • stosować zdrową, zbilansowaną dietę,
 • nie palić papierosów,
 • jedz dużo świeżych owoców i warzyw bogatych w przeciwutleniacze, które pomogą zneutralizować wolne rodniki związane z przedwczesnym starzeniem się skóry,
 • staraj się ograniczyć spożycie alkoholu,
 • pij dużo wody, aby skóra była nawilżona.

Rzuć palenie. Szkodliwe substancje chemiczne znajdujące się w dymie papierosowym i nikotynie są odpowiedzialne za zwiększenie ilości wolnych rodników w skórze. Udowodniono, że, oprócz ryzyka raka płuc i chorób serca, palenie powoduje przedwczesne starzenie się skóry.

Co jest podstawą w pielęgnacji dwudziestokilkuletniej cery?

Przede wszystkim należy stosować kosmetyki nawilżające i regenerujące, zawierające składniki odżywcze i przeciwutleniacze. Pielęgnacja u osób powyżej 20. roku życia powinna być dostosowana do typu skóry. Warto o tym pamiętać, ponieważ inne kosmetyki sprawdzą się w pielęgnacji cery suchej, atopowej, a inne – tłustej, trądzikowej. Postaw przede wszystkim na regularne oczyszczanie i nawilżanie. Oczyszczaj i tonizuj skórę rano i wieczorem. Pot, sebum, makijaż i brud przyczyniają się do stresu oksydacyjnego. Przynajmniej dwa razy w tygodniu stosuj peeling.

Podstawą pielęgnacji po dwudziestce jest dobre oczyszczanie, a potem nawilżanie skóry. Regularnie warto oczyszczać skórę, robiąc peelingi, także medyczne w salonach kosmetycznych

FOTO: freepik

Unikaj niektórych substancji w kosmetykach. W kosmetykach, zwłaszcza do twarzy, szyi i dekoltu, należy unikać alkoholu i tłuszczów mineralnych, np. parafiny czy wazeliny. Mogą one działać komedogennie, czyli sprzyjać tworzeniu zaskórników. W zamian lepiej szukać produktów z olejami roślinnymi w składzie. Kremy i sera aplikuj delikatnie, mocniejszymi ruchami unoś skórę. Błędem jest nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne. Codzienna pielęgnacja skóry powinna obejmować stosowanie filtrów przeciwsłonecznych, nie tylko w sezonie letnim. Skóra 20-latki jest jeszcze młoda i jędrna, ale częsta ekspozycja na promienie UV w młodości spowoduje, że za 20 lat będzie wyglądała na 10 lat starszą niż u rówieśniczek. Kremy na dzień muszą więc zawierać filtry, najlepiej z faktorem 30 SPF, a absolutne minimum to 15 SPF.

Czy dwudziestokilkulatki powinny stosować kremy przeciwzmarszczkowe?

Po 25. roku życia można rozpocząć rutynową pielęgnację opartą na składnikach przeciwzmarszczkowych. Oczywiście ich stężenie w produkcie nie musi być duże. Kosmetyki do pielęgnacji domowej mogą zawierać takie substancje, jak:

 • ekstrakt z aloesu,
 • kwas hialuronowy,
 • witamina C,
 • niacynamid,
 • kolagen,
 • elastyna,
 • ekstrakt z lukrecji,
 • aminokwasy,
 • mocznik,
 • polihydroksykwasy (kwas laktobionowy, glukonolakton),
 • oleje (np. malinowy), śliwkowy, argan, wiesiołek, ogórecznik), ekstrakt z alg, alantoina czy pantenol.

Czy po 30-stce należy regularnie odwiedzać gabinety kosmetyczne lub medycyny estetycznej?

Warto i należy stosować zabiegi gabinetowe, aby lepiej oczyścić, nawilżyć i zrewitalizować skórę. Ponadto wizyta w salonie kosmetycznym jest dla kosmetologa okazją do oceny stanu skóry i ewentualnie zasugerowania, jak lepiej o nią dbać. Czasami skóra 20-latki jest niemal idealna, ale to rzadkość. Dwudziestokilkuletni mężczyźni walczą często z przebarwieniami potrądzikowymi, zaskórnikami, rozszerzonymi ujściami gruczołów łojowych i suchą skórą. Skórze zanieczyszczonej z pojedynczymi stanami zapalnymi poleca się mikrodermabrazję połączoną z peelingami medycznymi.

Karolina Kasperek

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *