Gigantyczny kombajn Case IH AF 10. „Łatwe usuwanie zatorów słomy i to z kabiny”

Ile koni mechanicznych ma nowy kombajn od Case IH?

Jak poinformował portal Profitechnika.pl, nowość od marki Case IH, czyli kombajn Axial Flow ma 775 KM. Jest to maszyna, która z pewnością sprawdzi się w pracy w dużych gospodarstwach, co jest szczególnie ważne, zważywszy na fakt, że rolnikom coraz bardziej zależy na szybkim zbiorze ziarna przy jak najmniejszej jego stracie.

– Case IH jest jedynym producentem w branży, który oferuje kombajn z silnikiem o mocy 775 KM (578 kW), a także pojedynczym, sześciomodułowym rotorem. Wyznaczamy również nowy standard dzięki najlepszej w branży wydajności systemu czyszczenia i wielkości zbiornika na ziarno. Nasza seria AF zapewni kolejną ewolucję technologii i niezrównaną przepustowość, ostatecznie zwiększając produktywność rolników, którym służy – wyjaśnił Bill Weber.

Case IH AF10 – nowy kombajn przyspieszy pracę rolników

Obecnie producent nowego kombajnu Case IH AF10 nie podał wielu szczegółów na temat maszyny. Pewne jest jednak to, że nowoczesna seria umożliwi rolnikom osiągnięcie bardzo dobrej wydajności, która umożliwi im skoszenie większej ilości ziarna w krótszym czasie. To wszystko ma być możliwe dzięki połączeniu:

  • ogromnej mocy silnika,
  • zwiększonej przepustowości,
  • większego układu czyszczącego i transportującego ziarno,
  • które wpłyną na poprawę przepływu plonów przez maszynę.

Czym będzie się wyróżniał nowy kombajn Case IH AF 10?

Ze szczątkowych informacji ujawnionych przez producenta Case IH AF 10 wynika, że będzie on wyposażony w:

  • silnik spalinowy napędzany olejem napędowym o mocy 775 KM (24% wzrost mocy w porównaniu z wcześniejszymi modelami),
  • zbiornik ziarnowy o pojemności 20 000 litrów (567 bu),
  • zwiększoną wydajność rozładunku, która wynosi 210 l/s,
  • dłuższy rotor, zapewniający o 50% większą powierzchnię separacji wysokowydajnych upraw,
  • system czyszczenia Cross Flow Plus większy o 32%,
  • zbiornik paliwa większy o 25%.

System usuwania zatorów w Case IH AF 10

Jak poinformował producent, nowy kombajn Case IH AF 10 został wyposażony w pakiet zintegrowanych technologii, dzięki którym możliwa jest bardziej intuicyjna i wydajna praca. Kontrola zbiorów jest możliwa za pośrednictwem Harvest Command oraz AFS Connect.

Producent nowoczesnego kombajnu Case IH zapewnił również, że jest to maszyna niezwykle prosta w obsłudze i szalenie intuicyjna. Operator m.in. będzie mógł usunąć zator poprzez uruchomienie z kabiny wstecznych obrotów rotora oraz podajnika, a dzięki łatwemu dostępowi do punktów serwisowych nie będzie miał problemu z ich oczyszczeniem.

Więcej informacji na temat tej maszyny ukaże się w roku 2024.

Claas Polska

Kombajn Claas TRION 660 z Izydorem 2023. Czym się wyróżnia maszyna?

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: profitechnika.pl

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *