Emilka z Rolnicy Podlasie prosi o przywożenie na ranczo choinek! Co chce z nimi zrobić?

Emilka z „Rolnicy. Podlasie” zaprasza z choinkami na ranczo

Ranczo Laszki to nazwa gospodarstwa prowadzonego przez Emilię Korolczuk, rolniczkę i bohaterkę programu „Rolnicy. Podlasie”, które znajduje się w jednej z podlaskich wsi o nazwie Laszki. Ranczo, bo to prawdziwy raj dla zwierząt, gdzie nie spotkamy tylko kur, kaczek i psów, ale m.in. imponujące stado bydła rasy mięsnej, owce, króliki, konie, krowy rasy mlecznej i kozy, dające przepyszne mleko. To właśnie dla tych ostatnich właścicielka rancza prosi o choinki, które zostaną zjedzone przez nie ze smakiem. Jak się okazuje, iglaki są jednym z ulubionych przysmaków kóz, a ponadto mają w sobie wiele wartości odżywczych.

Przywieź choinkę na ranczo w Laszkach

Biorąc pod uwagę miejsce zamieszkania rolniczki, kozy mogą spodziewać się dwóch tur choinek. Wszystko to za sprawą regionu, którego znaczna część mieszkańców jest wyznania prawosławnego i obchodzi święta Bożego Narodzenia od 6 stycznia. Natomiast katolicy, którzy radosny czas oczekiwania na przyjście Pana Jezusa mają już za sobą i uczcili jego narodziny, śmiało, od razu, mogą zawozić swoje drzewka bożonarodzeniowe na ranczo w Laszkach.

Emilka z „Rolnicy. Podlasie” zaprasza po kozie sery

Emilka jest wszechstronną rolniczką, która nie ogranicza się wyłącznie do hodowli zwierząt, ale stara się przetwarzać surowce od nich otrzymywane. Jej specjalnością są kozie sery, wyrabiane z mleka otrzymywanego od hodowanych w gospodarstwie kóz. Wraz z upływem czasu Emilka poszerzyła swoją ofertę, ponieważ zaczynała od serów klasycznych, lekko przyprawionych, a teraz proponuje zakup „Świeżaka”, „Bałwanka” i „Olchowego dymka”. Pierwszy z serów to wspomniany, klasyczny twaróg kozi, drugi, to nowa nazwa kulek serowych w zalewie sprzedawanych w słoiczku, o których pisaliśmy w artykule pt. „Emilka z „Rolnicy. Podlasie” robi biznes na „kozich bobkach”, a ostatni, to twaróg wędzony na drzewie olchowym pakowany próżniowo.

Czy sery Emilki z Podlasia można zamawiać?

Pod postem z informacją o sprzedaży aż trzech różnych rodzajów sera zaroiło się od komentarzy obserwatorów, zachęcających rolniczkę do zorganizowania wysyłki produktów. Emilka w odpowiedzi na jedną z zachęt zapowiedziała, że niedługo rozpocznie wysyłkę: „Niedługo ruszę z wysyłką”.

Emilka obrażona przez bezczelnego klienta na ranczu Laszki

Dzień przed nocą sylwestrową Emilkę z „Rolnicy. Podlasie” spotkała ogromna przykrość ze strony jednego z klientów. Rolniczka została przez niego obrażona, a w wysłanej przez mężczyznę wiadomości padły pod jej adresem wulgarne słowa. Z treści konwersacji opublikowanej przez Emilkę na facebookowym profilu wynika, że był to jeden z klientów, który nie doczekał się wyjścia rolniczki przed dom, a chciał kupić sery.

Mężczyzna najprawdopodobniej źle ocenił sytuację i nie przemyślał tego, że na wsi dochodzi do różnych zdarzeń, uniemożliwiających rolnikowi zajęcie się niespodziewanymi gośćmi.

Rolnicy. Podlasie

Justyna z „Rolnicy. Podlasie” sprzedaje sękacze własnej roboty. Cena? Nawet 300 zł

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: Facebook/Ranczo Laszki

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *