Drożeje owies. Co z innymi cenami zbóż? Raport rynkowy z 8.12

Ceny owsa rosną. Ale ceny zbóż w Europie pod presją ziarna ze wschodu

Na krajowym rynku zbóż nie ma nadal dużego ruchu, aczkolwiek jest większy popyt na pszenicę konsumpcyjną, owies i jęczmień, co przełożyło się w niektórych punktach skupu na wzrost cen. Najbardziej odczuwa to obecnie owies, jest on poszukiwany nie tylko na runku krajowym, ale także przez eksporterów, którzy sprzedają go m.in. do Holandii. Tam jednak jedzie owies o wyższej gęstości.

Ceny zbóż w Europie są w dalszym ciągu pod presja taniego ziarna z Ukrainy i z Rosji. Ostatnio głośno jest o tym, że Rosja wygrała przetarg na dostawy łącznie 400 tys. t pszenicy do Egiptu, a Ukraina na 60 tys. t. Ukraińskie zboże konsumpcyjne chętnie kupują także Włosi, a paszowe Hiszpanie i Niderlandzcy.

O tym, co może się wydarzyć na rynkach zbóż i oleistych w najbliższym czasie zadecyduje zapewne raport USDA, który ukaże wieczorem 8 grudnia.

Handel niektórych państw UE z Ukrainą pogłębia się

Zacieśnia się współpraca pomiędzy Ukrainą i Rumunią. Grupa robocza, w skład której wchodzą przedstawiciele Ukrainy, Rumunii, Mołdawii, a także Komisji Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, odbyła 7 grudnia w Rumunii trzecie spotkanie, którego celem było zwiększenie możliwości eksportowych ukraińskich portów nad Dunajem. W ciągu 11 miesięcy 2023 roku łączny wolumen przeładunków przez ukraińskie porty naddunajskie sięgnął blisko 30 mln ton.

Zdaje się też, że Ukraińcy znaleźli sposób, aby ominąć blokady na polskiej granicy i maja plan ładowania ciężarówek na wagony kolejowe.

Coraz więcej mówi się o tym, że do Polski, i nie tylko, wjechało dużo mięsa z Hiszpanii.

Bułgaria znosi zakaz importy produktów rolnych z Ukrainy

Od 1 grudnia zakaz importu czterech produktów rolnych (pszenicy, kukurydzy, nasion słonecznika i rzepaku) z Ukrainy zniosła Bułgaria. Ukraińcy i Bułgarzy uzgodnili szczegóły stosowania systemu licencyjnego na eksport określonych produktów z Ukrainy. Oba kraje monitorują, czy na rynku nie występują zakłócenia i czy nie są naruszone interesy bułgarskich producentów, przetwórców i konsumentów.

Co dalej z dzierżawą terminala zbożowego w Gdyni przez Viterrę?

Tymczasem w Polsce ważą się sprawy przetargu na letnią dzierżawę terminala zbożowego w Gdyni wygranego przez grupę Viterra (jednego z największych światowych operatorów na rynku zbóż). Szkoda, że dopiero po wygranym przetargu zrobiło się o tej sprawie głośno, wszak ten terminal jest strategiczny dla naszego handlu zbożem.

Więcej na ten temat także tu: Rolnicy zaniepokojeni dzierżawą Terminala Zbożowego w Gdyni. „To wpłynie na cały polski rynek zbożowy”.

Terminal zbożowy w Gdyni

Komisja rolnictwa żąda unieważnienia przetargu na dzierżawę terminalu zbożowego

Ceny świń stabilne, ale na święta możemy mieć hiszpańskie schabowe

Ceny żywca wieprzowego na krajowym rynku są raczej stabilne. Niemcy urzynały też na kolejny tydzień cenę żywca na poziomie 2,1 euro za kg w klasie E.

Zanosi się jednak, że to cisza przed burza. Coraz więcej mówi się o tym, że do Polski, i nie tylko, wjechało dużo mięsa z Hiszpanii. Zresztą potwierdzają to sami Hiszpanie, którzy informują, że w okresie świątecznym handel mięsem jest bardzo aktywny a hiszpańskie rzeźnie finalizują transakcje z importerami z Europy Środkowej i Wschodniej.

W USA cena żywca wieprzowego nadal spada, ponieważ spodziewane są nadwyżki żywca na początku przyszłego roku, w Brazylii ceny odbiły a w Chinach wydaje się, że osiągnęły już swoje minima.

Po czterech tygodniach podwyżek, duńska giełda warchlaków wyhamowywała i utrzymała ubiegłotygodniową cenę. W Polsce handlujący warchlakami zachowali się podobnie.

Część dystrybutorów podniosła ceny nawozów azotowych

Nadejście zimowej pogody sprawiło, że rolnicy zamiast nawozów, bardziej skłonni są do zakupu węgla. Część dystrybutorów, którzy handlują nawozami z nowych dostaw, została zmuszona do podwyżki cen, zwłaszcza nawozów azotowych. Inni natomiast by zachęcić do zakupów, wprowadzili świąteczne przeceny.

Ceny paliwa spadają

Na runku paliw obniżki. Według analiz e-petrol.pl w najbliższym tygodniu

  • Pb 95 powinna kosztować 6,31–6,42 zł/l,
  • ON – 6,50-6,61 zł/l
  • a LPG – 2,93–3,00 zł/l.
Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze: jaka będzie stawka w 2024 roku?

Co jednak ciekawe, według analityków z tego portalu, tankowanie mogłoby być tańsze, ale właściciele stacji postanowili wykorzystać ten czas na zarobek i narzucają bardzo wysokie marże detaliczne. Według e-petrol.pl, w przypadku Pb 95 są one na poziomie 45–50 gr na litrze a ON na poziomie około 30 gr/l, podczas gdy przeciętnie w ciągu roku, wynosiły odpowiednio 14 i 10 gr na litrze.

Magdalena Szymańska

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *