Drań czyha na rolnika z Kujaw. Podpala jego uprawy i zastawia pułapki w polu [ZDJĘCIA]

Podpalenie, brona w zbożu i w ziemi. Ktoś prześladuje rolnika z Kujaw

Pan Tomasz prowadzi ok. 15-hektarowe gospodarstwo w miejscowości Lipnica (woj. kujawsko-pomorskie). Problemy rolnika zaczęły się od pożarów w sąsiedztwie jego pól. Początkowo nie spodziewał się, że może stać za tym człowiek.

– Do pierwszego zdarzenia doszło ok. 10 lipca br. Na początku nie myślałem, że może to być złośliwość człowieka. Ale potem pojawiły się kolejne pożary. W sumie było to pięć podpaleń: przy drodze asfaltowej, przy moim polu i przy polu brata – tłumaczy rolnik.

Kolejna przykrość spotkała rolnika niespełna miesiąc po podpaleniach, kiedy podczas żniw znalazł metalową bronę konną. Niestety, tym razem kombajn pracujący w polu został uszkodzony. Na szczęście nie ucierpiał operator.

– 15 sierpnia br. ktoś włożył mi w pszenicę ozimą brony konne. Zrobił to w sprytny sposób, bo nie zamierzał przebić kół w maszynie. Ustawił tę bronę na kołkach olszynowych, cynkami w dół. W kołkach wywiercone były otwory, a brony zostały tak ułożone, by wciągnął je kombajn. I tak się niestety stało – brony poważnie uszkodziły kombajn. Ale ja nadal nie wierzyłem, że ktoś mógł to zrobić specjalnie. Tłumaczyłem sobie, że być może zgubił tę bronę. Jednak gdy zobaczyłem wywiercone otwory, przestałem mieć wątpliwości. Ktoś ewidentnie zaczął mnie prześladować – wyjaśnia gospodarz.

Kołek, w który była wbita brona

FOTO: Archiwum prywatne rolnika

Jeszcze tego samego dnia, na tym samym polu, Dembiński dokonał kolejnego szokującego odkrycia. W ścieżkach przy polu zostawiono worki z cementem.

– Tego samego dnia, na tym samym polu, znaleźliśmy trzy worki cementu. Skawalonego, położonego centralnie w ścieżce technicznej. Kombajn jest mały, więc nietrudno było zauważyć te worki. Zastanawialiśmy się, po co ktoś tam je zostawił. Jedyne wytłumaczenie to takie, że chciał odwrócić naszą uwagę. Mieliśmy szukać cementu w ścieżkach, a nie zwracać uwagę na to, co leży w zbożu – relacjonuje Dembiński.

Worki z cementem

FOTO: Archiwum prywatne rolnika

Brona wkopana w ziemię

Rolnik miał nadzieję, że po bronie i workach z cementem głupie żarty się skończą. Ale prześladowca nie dał za wygraną. Zastawił bardzo niebezpieczną pułapkę – wkopał w ziemię lemiesz.

– W piątek, 8 września, pracowaliśmy w polu. Przejeżdżałem obok tego lemiesza dwukrotnie, podobnie jak mój brat. Ale nie widzieliśmy go. Dopiero myśliwy, który w sobotę przyjechał polować na kaczki zauważył wkopaną bronę. Zawiadomił nas o tym, a my wezwaliśmy policję. Śledztwo trwa –  tłumaczy rolnik. I dodaje, że gdyby najechał ciągnikiem na te lemiesze mógłby nie tylko przebić oponę, ale także ulec wypadkowi.

Kto nęka rolnika z Kujaw?

Dembiński przyznaje, że domyśla się, kto jest sprawcą zdarzeń mających miejsce w jego gospodarstwie. Wyznaczył nawet nagrodę za wskazanie sprawcy, by ktoś z zewnątrz potwierdził jego przypuszczenia.

– Na 99% wiem, kto to zrobił. Wyznaczyłem nagrodę za wskazanie sprawcy, ponieważ uważam, że  sąsiedzi wiedzą, kto stoi za tymi wybrykami. Jest to też rolnik – zapewnia gospodarz.

Nagroda dla osoby, która wskaże złośliwego prześladowcę wynosi 10 tys. zł.

Ile rolnik zapłaci za naprawę kombajnu?

Rolnik z Kujaw poniesie teraz niemałe koszty naprawy kombajnu, który został uszkodzony przez bronę zostawioną w polu.

Jeszcze nie wiemy, ile konkretnie wyniesie naprawa kombajnu, ale szacujemy, że to jest koszt ok. 20-30 tys. Uszkodzeniu uległy: podajnik pochyły, młocarnia i klepisko. Szczęście w nieszczęściu, że wszystkie maszyny i pole są ubezpieczone. W przeciwnym razie poniósłbym ogromne straty.– przyznaje rolnik.

Szaleniec naraża życie mieszkańców

Jak przyznaje Dembiński, działanie prześladowcy jest niebezpieczne nie tylko ze względu na uszkodzenia maszyn, ale również ze względu na to, że naraża on życie i zdrowie operatorów oraz ludzi chodzących po polu.

– Nikt normalny nie robi takich draństw. Uszkodzenie maszyny to jeszcze nic. Narażone jest życie operatora, bo te brony wpadły na młocarnie. Mogło więc coś pęknąć i kogoś uderzyć, a nawet zabić. Tak samo w przypadku cynków wkopanych w pole. Szedł myśliwy, mógł się potknąć, przewrócić się, pociągnąć za cyngiel i zabić kolegę, który szedł obok – podsumowuje rolnik.

Justyna Czupryniak

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *