Ciągniki Claas Xerion w ciągu 25 lat zwiększyły moc z 250 na 530 KM. Co jeszcze się zmieniło?

Claas Xerion na rynku od 25 lat

Pierwszy model 2500 Claasa Xeriona pojawił się na rynku w roku 1997.

Wówczas okazał się prawdziwą rewolucją na rynku maszyn i urządzeń rolniczych, na co miało wpływ jego bogate, jak na tamte czasy, wyposażenie, w którego skład weszły:

 • bezstopniowa przekładnia,
 • cztery duże koła,
 • dwie osie kierowane,
 • cztery przestrzenie zawieszania i dołączania agregatów,
 • obracana kabina.

Claas Xerion miał być czymś więcej, niż ciągnikiem rolniczym

Twórcy modelu Claas Xerion 2500 chcieli, by ciągnik ten wyróżniał się na tle innych maszyn, był wielozadaniowy i wykorzystywany do wykonywania różnych prac polowych i gospodarczych. W związku z wieloma poświęconymi na dopracowanie tego traktora latami, okazał się on prawdziwą perłą rynku. Rolnicy używali go nie tylko do jazdy i obróbki gleby, ale również do współpracy z agregatami, dzięki którym mogli korzystać z ich specjalnych zastosowań.

Jak sprzedawał się Claas Xerion 2500?

Claas Xerion 2500 nie został na początku pozytywnie przyjęty przez rolników, którzy nie wiedzieli, w jaki sposób mogliby wykorzystać oferowane im funkcje. Jednak wraz z upływem czasu farmerzy zmienili zdanie i przekonali się do nowego Claasa.

Claas Xerion 250 na 530 KM

Już 7 lat później na rynku pojawił się kolejny model Claas Xerion 3800/3300, który również stopniowo zdobywał swoich użytkowników. Kolejne lata okazały się przełomowe dla firmy Claas, produkującej co roku ok. 400 maszyn.

Rozwój Claasa Xeriona

25 lat, które upłynęło od premiery Claasa Xeriona 2500, było przełomowe dla tego modelu. Jego pierwotna wersja miała 6,30 m długości, podczas gdy nowsza wersja Claas Xerion 5000 ma ich już 7,49 m oraz 3,80 m wysokości. Koła ciągnika mają aktualnie wysokość 2,25 m, co stanowi znaczącą różnicę, ponieważ wcześniej miały 1,95 m. Wraz ze zmianami gabarytowymi nastąpił montaż silnika o pojemności 12 l zamiast 8 l, a jego moc wzrosła z 250 do 530 KM. Ilość zamontowanych zaworów hydraulicznych została podwojona z czterech na osiem.

Ile jest wariantów Claasa Xeriona?

Claas Xerion jest aktualnie dostępny w następujących wersjach:

 • TRAC,
 • TRAC VC,
 • SADDLE TRAC z kabiną umieszczoną nad silnikiem.

W wymienionych wersjach została udoskonalona technika pokładowa, w związku z czym elektroniczny, pokładowy system informacyjny CLAAS „CEBIS” został wyposażony w kolorowy wyświetlacz wysokiej rozdzielczości oraz widok z kamer.

Wielofunkcyjność w Claasie Xerion pozostaje niezmienna

Wielofunkcyjność w Claasie Xerion pozostaje cechą niezmienną. Aktualnie najczęściej służy on rolnikom do:

 • rozlewania gnojowicy,
 • pracy z przyczepą przeładowczą podczas żniw,
 • pracy na pryzmie.

Ponadto klienci wybierają go również i używają jako rębaka do drewna czy odśnieżarki.

 – Tym, co nadal czyni XERION tak popularnym, jest połączenie wszechstronności z efektywnością, ochroną gleby i mocą – wyjaśnia menedżer produktu Helmut-Hendrik Heppe.

Claas Xerion w akcjach specjalnych

O tym, jak bardzo popularny jest Claas Xerion świadczy jego wykorzystanie podczas organizowanych akcji specjalnych. W roku 2020 kierował nim Christian Menzel, który modelem 5000 przejechał pętlę północną toru Nürburgring o długości 20,6 km, jadąc do tyłu z odwróconą kabiną.

Dalsza część artykułu pod materiałem video:

Ciągniki Claasa w TOP 10 najczęściej wybieranych ciągników

O wyjątkowości ciągników Claasa świadczy to, że są wciąż chętnie wybierane przez rolników. Jak wynika z zestawienia przygotowanego przez Polską Izbę Maszyn i Urządzeń Rolniczych, ciągniki Claas znajdują się w TOP 10 nowych ciągników w 2023 rokuTOP 10 używanych ciągników w 2023 roku.

TOP 10 używanych ciągników

TOP 10 używanych ciągników w 2023. Na podium John Deere, Massey Ferguson i Ursus

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: CLAAS

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *