Ceny tuczników niższe nawet o 80 gr/kg. Ile obecnie zakłady mięsne płacą za świnie? [SONDA]

Ceny tuczników spadają

Ceny świń w Polsce spadają. Większość monitorowanych przez nas zakładów mięsnych obniżyła stawki – nawet o 60 gr/kg wż i 80 gr wbc. 

Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że ceny skupu tuczników wahają się w granicach: od 8 zł/kg do 8,80 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 11 zł/kg.

– Na krajowym rynku tuczniki były skupowane średnio po 11 zł/kg wagi poubojowej kl. E. Niektóre zakłady zmniejszają tygodniowe uboje, co prowadzi do zrównoważenia rynku i stabilizacji cenowej – wyjaśnia Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG​.

Z danych KOWR i MRiRW wynika natomiast, że na rynku krajowym w dniach 1–7.05.2023 r. w zakładach mięsnych cena zakupu świń rzeźnych ukształtowała się na poziomie 8,92 zł/kg, o 2% niższym niż w poprzednim tygodniu, ale o 3% wyższym niż przed miesiącem. Żywiec wieprzowy był o 33% droższy niż w analogicznym okresie 2022 r.

Ceny świń

FOTO: KOWR

W Niemczech ceny świń ani drgną

Na dużej niemieckiej giełdzie VEZG ceny świń nie zmieniły się. Stawka za tuczniki została utrzymana na poziomie 2,33 euro/kg. Będzie obowiązywała do 24 maja. Przeliczając na złotówki, niemieckie tuczniki skupowane są po ok. 10,68 zł/kg, czyli taniej niż w Polsce.

– Popyt na tuczniki rozwija się dość szybko. Ale w związku ze świętem państwowym, skracającym tydzień uboju, oferowane ilości są wystarczające do pokrycia popytu. Efektem są stabilne ceny – informuje Stowarzyszenie VEZG.

Jakie będą ceny świń w tym roku?

Analitycy rynkowi mają jednak dobre wiadomości dla rolników. Zaznaczają, że ceny świń rosną szybciej niż się spodziewali, więc jest szansa na dalsze wzrosty.

– Oczekujemy, że przeciętna cena skupu trzody chlewnej w 2023 będzie wyższa o 19-25% r/r. Jest to bardziej dynamiczny wzrost niż oczekiwaliśmy jeszcze pod koniec 2022. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dynamika cen do końca roku utrzyma się na dodatnim poziomie, choć z uwagi na bazę odniesienia będzie stopniowo maleć. W kierunku obniżek będą oddziaływać: taniejące w ślad za zbożami pasze, mniejsza presja ze strony kosztów zużycia nośników energii oraz bariera popytu związana ze spadkiem siły nabywczej konsumentów w warunkach wysokich cen mięsa – czytamy w najnowszym wydaniu AgroNawigatora Banku PKO BP. 

Natomiast zdaniem Jakuba Olipry, starszego ekonomisty w banku Credit Agricole ceny tuczników będą rosły do III kw. br. Potem zaczną spadać.

​Czarniak: jeżeli na VEZG nie będzie wzrostów, ceny skupu w Polsce spadną

​Z kolei Bartosz Czarniak z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus ​ocenia, że jeżeli na najbliższej sesji VEZG nie zaobserwujemy wzrostu ceny, to w Polsce cena za świnie realnie spadnie.

-Wiąże się to z możliwością ściągnięcia tusz wieprzowych z Zachodu w obecnej cenie skupowej w Polsce. Czy zatem czekają nas kolejne spadki na naszym podwórku? Niewykluczone. Powiedziałbym, że obserwując nasz rynek – możemy być tego pewni, jeżeli na giełdach niemieckich oraz europejskich nie zaobserwujemy wzrostów. Część może zapytać: jak to możliwe, skoro mamy niedobór tuczników w Polsce? To prawda, na Zachodzie skala produkcji też w większości przypadków się zmniejszyła, jednakże Europa nadal jest liczącym się eksporterem wieprzowiny, a co za tym idzie, jeżeli zakłady mogące handlować bez ograniczeń (państwa wolne od ASF), uznają, że lepiej opłacalna jest sprzedaż mięsa wewnątrz UE, to jedynie zmniejszy wolumeny wychodzące do krajów trzecich – ocenia Czarniak

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 12 maja 2023 roku (w porównaniu do cen z 28 kwietnia 2023)?

Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

 • Kwiecińscy, Żnin – 8,55 zł/kg (wzrost o 20 gr);

Lubelskie:

 • ZM Wierzejki – 8,00-8,50 zł/kg (spadek o 20 gr);

Łódzkie:

 • Marciniak, Sędzimirowice – 8,20-8,60 zł/kg (wzrost o 40 gr);
 • Złotex, Złoczew – 8,30 zł/kg (spadek o 30 gr);
 • Kawiks Patoki – 8,80 zł/kg (spadek o 60 gr);

Małopolskie:

 • PW Laskopol Limanowa – 8,50 zł/kg (bez zmian);

Mazowieckie:

 • ZM Mościbrody – 10,80 zł/kg wbc kl. E (spadek o 80 gr);

Podlaskie:

 • ZM Bost, Turośń Kościelna – 8,50-8,80 zł/kg (spadek o 10-20 gr);

Podkarpackie:

 • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 8,50 zł/kg (bez zmian);

Wielkopolska:

 • Jóźwiakowski – 8,10-8,60 zł/kg (spadek o 40 gr);
 • Mróz – 11,20 zł/kg (wbc kl. E) (spadek o 10 gr);

Kamila Szałaj
fot. arch.

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *