Ceny świń wzrosły nawet o 35 gr. Ile aktualnie zakłady mięsne płacą za tuczniki?

Ceny świń rosną, choć nie wszędzie

Ceny świń w Polsce po kilku tygodniach obniżek wreszcie rosną.  Cenniki podniosła większość monitorowanych przez nas zakładów mięsnych i ubojni. Na przykład w Małopolsce stawki w wadze żywej wzrosły o 35 gr. Ale zdarzają się też obniżki, m.in. na Podlasiu i Podkarpaciu.

Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że ceny skupu tuczników wahają się w granicach: od 5,95 zł/kg do 7,25 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 8,40 zł/kg. 

– Malejąca podaż zaczyna dawać się we znaki. Podobna tendencja widoczna jest w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Ten czynnik pozwala przewidywać możliwość wzrostu stawek w kolejnych tygodniach – wynika z najnowszego raportu rynkowego ING. Niewykluczone więc, że polski rynek wieprzowiny zacznie wykazywać większe ożywienie.

Natomiast z danych MRiRW wynika, że na rynku krajowym w dniach 22–28.01.2024 r. przeciętna cena świń rzeźnych w zakładach monitorowanych w ramach Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW ukształtowała się na poziomie 6,67 zł/kg, o 3,2 proc. niższym niż tydzień wcześniej oraz o 6 proc. niższym niż przed miesiącem. Żywiec wieprzowy był o około 7 proc. tańszy niż przed rokiem.

Spada eksport świń z Polski, rośnie import

Jak czytamy w raporcie ING, w okresie styczeń-listopad 2023 r. wyeksportowano 2,9 tys. t żywej trzody. To o niecałe 14 proc. mniej niż w I-XI 2022 r. Najwięcej trafiło na Słowację. Natomiast eksport mięsa (246 tys. t) w tym okresie zmniejszył się o 17 proc.

– W tym przypadku Czechy były głównym odbiorcą – tłumaczą bankowi eksperci i dodają, że import mięsa do kraju również spadł, o 12 proc. Najwięcej surowca trafiło do Polski z Danii, Belgii i Niemiec.

– Jedynie w przypadku żywych sztuk import odnotował wzrost o 1,3 proc., do 231 tys. t. Najwięcej przyjechało z Danii (89 proc.) – czytamy.

Trzeba tez dodać, że utrzymuje się ujemna dynamika eksportu mięsa poza Unię Europejską.

Ceny świń w Niemczech znów w górę!

W Niemczech notowania tuczników na dużej giełdzie VEZG wzrosły o 10 centów. Stawka za tuczniki ustalona 7 lutego wynosi 2,10 euro/kg. Będzie obowiązywała do 14 lutego. Przeliczając na złotówki, niemieckie tuczniki skupowane są po ok. 9,12 zł/kg. 

– Podaż trzody rzeźnej nie jest już w pełni wystarczająca, aby zaspokoić zwiększony popyt. Dlatego ceny świń znacząco rosną – informuje Stowarzyszenie VEZG.

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 2 lutego 2024 roku (w porównaniu do cen z 26 stycznia)?

Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

 • Kwiecińscy, Żnin – 5,90 zł/kg (spadek o 5 gr);

Lubelskie:

 • ZM Wierzejki – 6,00-6,40 zł/kg (bez zmian);

Łódzkie:

 • Złotex, Złoczew – 5,90 zł/kg (bez zmian);
 • Marciniak, Sędzimirowice – 6,00 zł/kg (wzrost o 10 gr);
 • Ubojnia Maciejek – 5,80-6,40 zł/kg (bez zmian);

Małopolskie:

 • PW Laskopol Limanowa – 7,25 zł/kg (wzrost o 35 gr);

Mazowieckie:

 • ZM Mościbrody – 8,50 zł/kg wbc kl. E (wzrost o 10 gr);

Podlaskie:

 • ZM Bost, Turośń Kościelna – 5,80-6,40 zł/kg (spadek o 10-20 gr);

Podkarpackie:

 • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 6,50 zł/kg (spadek o 20 gr);

Wielkopolska:

 • Jóźwiakowski – 6,00-6,50- zł/kg (bez zmian);
 • Mróz – 8,30 zł/kg (wbc kl. E) (wzrost o 30 gr);
Jak można uratować polski sektor wieprzowiny?

Krajowa Rada Wieprzowiny apeluje o skuteczną strategię odbudowy pogłowia świń w Polsce

Kamila Szałaj
fot. arch.

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *