Ceny świń wyższe nawet o 40 gr. Ile zakłady mięsne płacą obecnie za tuczniki?

Ceny tuczników w Polsce rosną, ale i tak ledwo pokrywają koszty produkcji

Ceny tuczników w Polsce znów rosną. Większość monitorowanych przez nas zakładów mięsnych ponownie podniosła stawki. Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że ceny skupu tuczników wahają się w granicach: od 7,30 zł/kg do 8,10 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 10 zł/kg. 

Ale rolnicy liczyli na wyższe podwyżki, zwłaszcza że żywca nie ma zbyt dużo na rynku.

–  Aktualnie skupy „płacą” średnio 7,83 zł/kg, a cena ta niestety pozostaje na granicy pokrycia kosztów produkcji, szczególnie w cyklu otwartym. W tym cyklu o ekonomice produkcji decydują ceny warchlaków pochodzących z importu, a te są bardzo wysokie – wyjaśnia Wielkopolska Izba Rolnicza.

Z danych KOWR i MRiRW wynika natomiast, że w dniach 11–17.09.2023 r. zakłady mięsne monitorowane w ramach Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW skupowały świnie rzeźne przeciętnie po 8,07 zł/kg, o 2,5 proc. drożej niż w poprzednim tygodniu. Cena tego żywca była o 2 gr/kg wyższa niż przed miesiącem oraz o 2 proc. wyższa niż w analogicznym okresie 2022 r.

Pogłowie świń w Polsce rośnie. Ale stad ubywa w zastraszającym tempie

Z najnowszych danych ARiMR na dzień 30 lipca 2023 roku wynika, że pogłowie trzody chlewnej w Polsce wynosiło 9,08 mln szt. w porównaniu do 8,36 mln szt. z 30 marca 2023 roku. To znaczy, że wzrosło o prawie 9 proc.

– We wszystkich województwach wzrosło pogłowie, największy przyrost odnotowano w województwie kujawsko-pomorskim (13,99 proc.), jeżeli chodzi o Wielkopolskę to pogłowie zwiększyło się o 8,66 proc. – wylicza Wielkopolska Izba Rolnicza.

Jednocześnie bardzo mocno spadła liczba gospodarstw zajmujących się produkcją trzody chlewnej. 

– Według danych ARiMR (stan na 30.07.2023r.) liczba stad świń w Polsce wynosi 52,8 tys. Dla porównania 3 lata wcześniej tj. 30.06.2020r. liczba stad wynosiła 109,6 tys., co oznacza, że w tym okresie ubyło 56,8 tys. stad – podkreśla WIR.

Analitycy: cena świń na koniec 2023 roku wyniesie 8,15 zł/kg

Analitycy Credit Agricole twierdzą, że kolejne kwartały przyniosą stopniową odbudowę pogłowia trzody chlewnej w Polsce i UE, co spowoduje spadek cen.

– W kierunku obniżenia cen skupu oddziaływać będzie również słabnąca presja kosztowa związana m.in. ze spadającymi cenami pasz. Na tej podstawie prognozujemy, że ceny skupu trzody chlewnej osiągnęły w III kw. swoje maksimum i w kolejnych kwartałach będą kształtować się w trendzie spadkowym – wyjaśniają analitycy Credit Agricole w najnowszej, jesiennej AgroMapie. Ich zdaniem cena skupu żywca wieprzowego w Polsce na koniec 2023 r. wyniesie ok. 8,15 zł/kg oraz 6,20 zł/kg na koniec 2024 r.​

W Niemczech ceny świń bez zmian

Natomiast w Niemczech na dużej giełdzie VEZG ceny świń po ubiegłotygodniowym spadku się nie zmieniły. Stawka za tuczniki została utrzymana na poziomie 2,25 euro/kg. Będzie obowiązywała do 4 października. Przeliczając na złotówki, niemieckie tuczniki skupowane są po ok. 10,42 zł/kg.

– Można oczekiwać, że ceny tuczników pozostaną niezmienione, biorąc pod uwagę zrównoważone warunki podaży i popytu na niemieckim rynku trzody chlewnej – wyjaśnia Stowarzyszenie Producentów Żywca i Mięsa (VEZG).

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 22 września 2023 roku (w porównaniu do cen z 15 września 2023)?

Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

 • Kwiecińscy, Żnin – 7,55 zł/kg (wzrost o 20 gr);

Lubelskie:

 • ZM Wierzejki – 7,50-8,20 zł/kg (wzrost o 20-40 gr);

Łódzkie:

 • Złotex, Złoczew – 7,80 zł/kg (wzrost o 30 gr);
 • Marciniak, Sędzimirowice – 8,10 zł/kg (bez zmian);
 • Kawiks Patoki – 8,10 zł/kg (bez zmian);

Małopolskie:

 • PW Laskopol Limanowa – 7,30 zł/kg (bez zmian);

Mazowieckie:

 • ZM Mościbrody – 10 zł/kg wbc kl. E (wzrost o 20 gr);

Podlaskie:

 • ZM Bost, Turośń Kościelna – 7,50-8 zł/kg (bez zmian);

Podkarpackie:

 • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 7,90 zł/kg (bez zmian);

Wielkopolska:

 • Jóźwiakowski – 7,60-8,10 zł/kg (wzrost o 10 gr);
 • Mróz – 9,80 zł/kg (wbc kl. E) (bez zmian);

Kamila Szałaj
fot. arch.

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *