Ceny rzepaky w górę, ale ceny świń spadają. Raport z rynków rolnych

Na giełdzie cena pszenicy wciąż niska. Nieco wzrosły ceny rzepaku

Kolejne przetargi na sprzedaż pszenicy do Egiptu wygrywają Rosjanie. Na europejskich giełdach ceny kontraktów na pszenicę i kukurydzę nie zmieniają się znacząco.

Odbijają za to ceny rzepaku, osiągając najwyższy poziom od początku roku (kontrakt lutowy oraz majowy wyceniono na około 437 euro/t). Do wzrostu przyczyniają się wątpliwości co do przyszłorocznych europejskich zbiorów oraz wzrost cen oleju palmowego w Malezji.

Nieśmiały wzrost odnotowują też kontrakty sojowe, aczkolwiek operatorzy pozostają jednak czujni, jeśli chodzi o sytuację w Ameryce Południowej pod względem plonów z bieżących zbiorów w Brazylii i stanu upraw w Argentynie po zakończeniu siewu. Giełda Papierów Wartościowych w Buenos Aires spodziewa się, że całkowita powierzchnia upraw soi w tym sezonie wyniesie około 17,3 miliona hektarów, a ponad 96% powierzchni jest zasiane. Warunki uprawy soi w Argentynie są obecnie zadowalające.

Spadają ceny tuczników, ale rosną ceny bydła

Na krajowym rynku żywca wieprzowego obniżki. U naszych zachodnich sąsiadów, miało być też taniej, ale obniżki zahamowały protestów rolników, które zahamowały nieco dostawy oraz spowodowały zakłócenia w transporcie również po stronie ubojni. Duża niemiecka giełda obniżyła ceny zaledwie o 1 eurocent/kg, tj. do 2 euro/kg w klasie E wbc. Jednak, jeśli rolnicy skomasują dostaw, może to dać dodatkowy impuls do spadków cen. Świnie tanieją także i to zdecydowanie mocniej, niż w Niemczech, w Belgii i w Holandii.

Nie poprawia się sytuacja pod względem konkurencyjności unijnego eksportu wieprzowiny. Świnie w Brazylii nadal tanieją a produkcja jest na ten rok zapowiadana jeszcze większa. Tak więc dla unijnych rolników ceny skupu żywca nie są wcale najwyższe, ale dla konkurencyjności unijnego eksportu do krajów trzecich są za wysokie.

Rosną ceny bydła

Na rynku żywca wołowego sygnał do podwyżek zdecydowanie wyraźniejszy niż przed tygodniem.

Jakie będą ceny oleju napędowego pod koniec stycznia?

Z analizy e-petrol.pl wynika, że w trzeciej dekadzie stycznia możemy spodziewać się lekkich podwyżek kosztów tankowania. Cena Pb 95 ma kosztować 6,22–6,34 zł/l, ON – 6,39–6,52 zł/l. Podwyżka oprze się Autogaz, którego cena powinna się utrzymać.

dr Magdalena Szymańska

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *