Ceny nawozów rosną i nieco drożeje kukurydza. Raport z rynków rolnych

Polskie zboże w Europie musi konkurować nie tylko z ukraińskim, ale także z rosyjskim ziarnem

Pomimo tego, że Rosja będzie miała w tym roku niższe zbiory niż przed rokiem, a zbiory pszenicy zapowiadają się o ponad 11 mln t niższe, ziarno z tego kraju z sukcesem trafia również na europejskie rynki. Tym samym nasi eksporterzy mają konkurencje zarówno ukraińską, jak i rosyjską.

Ponadto nawet jeśli mają ofert na zakup zbóż konsumpcyjnych i to nie tylko pszenicy, ich podaż na krajowym rynku jest znikoma. Jak mówią skupujący, kolejne transze dopłat wypłacanych rolnikom, nie zachęcają do zainteresowania sprzedażą ziarna.

Cena kukurydzy mokrej nieco wzrosła, ale jest problem z jakością zbóż

Najchętniej rolnicy pozbywają się mokrej kukurydzy, której cena nawet minimalnie wrosła. W przypadku kukurydzy na ziarno, żniwa są po części stopowane dostępnością suszarni, która jest ograniczona. Obfite deszcze pogorszyły parametry ziarna.

Ogólnie zboże, które przyjeżdża do skupów bardzo często nie spełnia parametrów jakościowych, stąd, jeśli jest możliwe, jest przekwalifikowywane. Największym problemem jaki zgłaszają skupujący jest nie tylko zbyt niskie białko, ale także zanieczyszczenie insektami. Potwierdza się wiec zapowiadany zaraz po żniwach scenariusz, że dobre jakościowe zboże konsumpcyjne, a zwłaszcza pszenica powinny być w cenie.

Młyny i wytwórnie pasz kupują ziarno na bieżąco, nie robią zapasów. Skupujący realizują wcześniej zawarte kontrakty z dużymi podmiotami handlowymi. Nie oczekują, by do końca sytuacja się zmieniła, co może oznaczać, że w nowy rok wejdziemy ponownie z wyższymi, niż w normalnych latach, zapasami ziarna.

Ponadto, krajowym cenom zbóż nie pomaga umacniający się złoty.

Czy ceny tuczników wzrosną przed Bożym Narodzeniem?

Na rynku żywca wieprzowego stagnacja. Rynek oczekuje wzrostu popytu ze względu na zbliżające się powoli święta, co mogłoby dać sygnał do wzrost cen.

Jak na razie jednak z rynku niemieckiego płyną sygnały o równowadze podaży i popytu, co sprawia, że do 15 listopada cena żywca wyniesie ponownie 2,1 euro/kg w klasie E. Nieco inaczej jest jednak w Hiszpanii, który przejął pałeczkę największego producenta i eksportera żywca wieprzowego w UE. Tam cena nadal spada a rzeźnie domaga się jeszcze większych spadków, bo według nich, cena i tak jest jeszcze za wysoka. Tamtejszy rynek jest jednak w dużym stopniu uzależniony od eksportu do krajów trzecich, w tym głównie Chin. Państwo Środka z kolei kupuje tanią wieprzowinę m.in. z Brazylii, nie ma się więc co dziwić, dlaczego hiszpański żywiec tanieje. A skoro dla Niemców, hiszpański rynek nie jest obojętny, nie decydują się na podwyżki. Hiszpanie trzymają także w ryzach Duńczyków.

Ceny nawozów w górę

Na krajowym rynku nawozów drożeją saletry i RSM. Nowe dostawy tych nawozów mają wyższe ceny. Jak mówią dystrybutorzy, to właśnie nawozami azotowymi interesują się teraz rolnicy.

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze: jaka będzie stawka w 2024 roku?

Drożeje także paliwo

Jak donoszą analitycy z epetrol.pl, w najbliższym czasie koszty tankowania będą jeszcze na polskich stacjach rosły, co wiązać się może z „odpracowywaniem” okresu niskich cen. Z tej tendencji wyłamie się jednak autogaz, którego ceny są stabilne. Sytuacja na rynku międzynarodowym wpływa jednak hamująco na ceny ropy i paliw. Stad benzyny Pb95 ma w kolejnym tygodniu kosztować między 6,50 a 6,63 zł/l, ON – między 6,69 a 6,84 zł/l, natomiast autogaz – 3,06–3,12 zł/l.

Magdalena Szymańska

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *