Ceny kukurydzy spadły do 300 zł/t. Rolnicy domagają się dopłat i skupu interwencyjnego

Rolnicy zbierają kukurydzę, ale nie mają gdzie jej sprzedać

W całej Polsce trwają żniwa kukurydziane. Ale rolnicy, zwłaszcza ze ściany południowo-wschodniej, mają duży problem ze sprzedażą. Jak wyjaśnia Gustaw Jędrejek, szef Lubelskiej Izby Rolniczej, część skupów nie przyjmuje już ziarna.

– Sytuacja jest dramatyczna, zwłaszcza na Lubelszczyźnie. Ponieważ ceny skupu spadają, rolnicy wpadli trochę w panikę i usiłują sprzedać zebraną kukurydzę. Ale nie mają gdzie, bo niektóre skupy się zamknęły. A pogoda sprzyja zbiorom, więc chcieliby teraz kosić i od razu sprzedawać – tłumaczy prezes Jędrejek.

Także w innych regionach kraju zainteresowanie skupów jest niewielkie – część z nich przestała skupować kukurydzę i nie wiadomo, czy w ogóle będzie ją przyjmować.

–  Docierają do mnie sygnały, że niektóre firmy zaprzestają skupu kukurydzy. Nie wiemy, czy to dlatego, że skupy przechowują jeszcze zboże z Ukrainy, czy jest to ziarno z poprzedniego sezonu, czy może wynika to z wysokich kosztów suszenia. Wiemy natomiast, że firmy rozpoczęły skupy, a dziś się od tego wstrzymują – alarmuje Ryszard Borys, prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej.

Ukraińska kukurydza trafia do Polski z Niemiec?

Natomiast rolnicy, z którymi rozmawialiśmy mówią wprost, że rynek wciąż jest destabilizowany przez ukraińską kukurydzę, która najpierw jedzie do Niemiec, skąd za chwilę wraca do Polski.

– Mogą zamknąć granice, a Ukraina i tak rozjedzie nasze rolnictwo – mówi nam rolnik z woj. lubelskiego.

Ceny kukurydzy drastycznie niskie

Potężnym problemem są także drastycznie niskie ceny kukurydzy. Na Wschodzie Polski stawki spadły dużo poniżej 400 zł/t.

– Ceny kukurydzy pozostają pod presją trwających zbiorów. W zależności od regionu, ceny oferowane przez przetwórców za kukurydzę mokrą (30 proc. wilgotności) zawierają się w przedziale od 380 zł/t na południowym-wschodzie do 460 zł/t na zachodzie i północy kraju. Z kolei, ceny kukurydzy suchej kształtują się w przedziale 670-750 zł/t – informuje w najnowszym raporcie rynkowym Izba Zbożowo-Paszowa.

Ceny kukurydzy na Lubelszczyźnie spadły do 300 zł/t

Natomiast Gustaw Jędrejek alarmuje, że na Lubelszczyźnie ceny spadły nawet do 300 zł/t.

– U nas ceny kukurydzy mocno spadają. W tej chwili zniżają się do poziomu 300 zł/t. To jest bardzo zła informacja dla rolników. Niestety, wprowadzony przez rząd skupu kukurydzy przez spółki Krajowej Grupy Spożywczej nie spowodował oczekiwanego wzrostu cen, a wręcz przeciwnie – ocenia Jędrejek.

Lubelska Izba Rolnicza domaga się interwencyjnego skupu kukurydzy

W związku z niepokojącą sytuacją na rynku kukurydzy Lubelska Izba Rolnicza apeluje o podjęcie skupu interwencyjnego przez Krajową Grupę Spożywczą przy współudziale podmiotów prywatnych, które posiadają odpowiednią infrastrukturę techniczną i zaplecze maszynowe i magazynowe z możliwością przechowywania ziarna w rękawach lub suszenia na potrzeby KGS.

– Interwencyjny skup kukurydzy przyczyni się do zdjęcia nadmiaru ziarna z rynku i pozwoli ustabilizować jej cenę – ocenia Jędrejek.

Rolnicy apelują o dopłaty do kukurydzy

Izba proponuje też, by skupione przez KGS ziarno zostało wykorzystane do produkcji bioetanolu. Jednocześnie postuluje o zabezpieczenie środków finansowych na dopłaty dla producentów kukurydzy ze względu na bardzo wysokie koszty produkcji, które sprawiają, że uprawa przestała być opłacalna. Z wyliczeń Wielkopolskiej Izby Rolniczej wynika, że przy obecnych cenach skupu rolnik musi dołożyć 2500 zł do każdego hektara kukurydzy na ziarno.

Czy minister rolnictwa podejmie interwencję na rynku kukurydzy?

Czy rząd zareaguje na problemy producentów kukurydzy? W obecnej sytuacji politycznej trudno to przewidzieć.

– Napisałem do ministra rolnictwa Roberta Telusa, że kukurydza mocno tanieje, ale na razie żadnej reakcji nie ma. A nowy minister będzie dopiero za kilka tygodni. Nieszczęśliwie się złożyło, że okres oczekiwania na nowy rząd przypadł akurat na zbiory kukurydzy – mówi Jędrejek.  

Kamila Szałaj

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *