Ceny kukurydzy dołują. Słonecznik tańszy o połowę! Raport z rynków rolnych z 29.09

Ceny pszenicy konsumpcyjnej i paszowej nieco wzrosły

Pomimo tego, że ceny pszenicy konsumpcyjnej i paszowej znowu lekko drgnęły, bo jest zapotrzebowanie na obydwa zboża, a do tego złotówka jest nadal dość słaba, co sprzyja eksportowi, rolnicy niechętnie je sprzedają.

Handlowcy twierdzą, że obecnie realizują już kontrakty na październik i listopad, a nawet na grudzień, występują częste przestoje w logistyce, przy podejmowaniu decyzji sprzedażowych trzeba się więc z tym liczyć. Ponadto, w porównaniu do ubiegłych lat, o czym już zresztą pisaliśmy, jest wiele reklamacji dotyczących zwłaszcza zbyt niskiej zawartości białka.

Dramatyczny początek żniw kukurydzianych – ceny kukurydzy sięgają 350 zł 

Powoli ruszają żniwa kukurydziane, tutaj sytuacja jest bardzo dramatyczna, rolnicy ze wschodniej Polski alarmują, że ceny skupu mokrej kukurydzy sięgają 350–380 zł/t, w innych rejonach jest nieco drożej, ale i tak bardzo tanio.

W czwartek 28 czerwca Marek Zagórski, prezes Krajowej Grupy Spożywczej potwierdził to, co wcześniej zapodał minister rolnictwa, że 2 października należące do KGS Elewarr oraz Zamojskie Zakłady Zbożowe rozpoczną skup interwencyjny mokrej kukurydzy a jej ceny mają być ponoć wyższe, niż rynkowe. Ile faktycznie wyniosą, okaże się w poniedziałek. Jak na razie te zapowiedzi w żaden sposób nie wpłynęły na rynek kukurydzy.

Niskie ceny kukurydzy

Kryzysowy skup kukurydzy. Agencja rezerw kupi ziarno za 400 mln zł

Polska jednak zezwoli na import zboża z Ukrainy?

Wydaje się, że Polska ustąpi w kwestii jednostronnego zakazu importu z Ukrainy kukurydzy, pszenicy, rzepaku i słonecznika, co nie oznacza jednak, że te zboża będą zalewały polski rynek. Oba kraje pracują nad technicznymi kwestiami rozwiązania regulacji eksportu ukraińskiego zboża do Polski, w szczególności w zakresie licencjonowania ukraińskiego eksportu w porozumieniu z krajem przeznaczenia.

Prezes Ukraińskiego Związku Zbożowego Mykoła Gorbaczow jest przekonany, że Ukraina i Polska osiągną porozumienie w sprawie mechanizmu regulacji eksportu ukraińskiego zboża i skoordynują mechanizmy kontroli i tranzytu zbóż a głośne wypowiedzi polityczne nie mają żadnego wpływu na rozwiązywanie kwestii technicznych, and którymi pracują grupy robocze, w tym te z udziałem Komisji Europejskiej.

Jakie są ceny słonecznika w skupie?

W cennikach pojawiają się pierwsze ceny skupu nasion słonecznika, są one na poziomie około 1200 zł netto, tj. o połowę niższe niż przed rokiem.

Ceny świń stabilne pomimo braków żywca na rynku. Także ceny bydła nie rosną

Na rynku żywca wieprzowego sytuacja cenowa jest stabilna, ruchy cenowe są niewielkie. Żywca nadal nie ma na rynku zbyt wiele, a niski kurs złotego w stosunku do euro, nie sprzyja importowi. W normalnych warunkach ta sytuacja byłaby powodem do wzrostu cen, ale nie teraz.

Na dużej niemieckiej giełdzie kolejny tydzień utrzymano cenę na poziomie 2,25 euro/kg w klasie E, tłumacząc to zrównoważonymi warunkami podaży i popytu. To ciekawe, ponieważ pomimo tego, że hodowla trzody chlewnej znów stała się u naszego zachodniego sąsiada opłacalna, skala likwidacji produkcji świń nie wyhamowała. Może być to spowodowane tym, że do uboju trafia tam coraz więcej importowanych zwierząt.

Z kolei u największego producenta żywca wieprzowego w UE, tj. w Hiszpanii ceny spadają, co zapewne blokuje ruchy cenowe w innych krajach.  

W tym tygodniu handlujący zarówno importowanymi jak i krajowymi warchlakami zachowali się tak. jak duńska giełda, czyli nie podnieśli cen.

Na rynku żywca wołowego kolejny tydzień też bez zmian cen.

Ceny nawozów azotowtych nie powinny rosnąć, ale ceny nawozów wielkoskładnikowych już tak

Pomimo zwiększonego popytu na nawozy, dystrybutorzy zgłaszają, że rolnicy wyraźnie ograniczyli ich zużycie. W tym momencie jednak na decyzje zakupowe wpływają w dużym stopniu dopłaty do zakupionych wcześniej nawozów. To one powodują chwilowy wzrost zainteresowania zakupami.

A w punktach handlowych, które nie zadbały z wyprzedzeniem o to, by mieć towar, mogą pojawić się chwilowe braki. Aczkolwiek, wielu dystrybutorów twierdzi, że obecna sytuacja prowadzi do tego, że mogą się w końcu pozbyć nagromadzanych wcześniej zapasów nawozów. Rolnicy, którzy nie muszą łatać dopłatami dziur w swoich budżetach, przeznaczają otrzymane dopłaty na zakup nawozów pod przyszły sezon, i to nie tylko azotowych, ale również wieloskładnikowych.

Problem z dostępnością nawozów

Rolnicy alarmują: brakuje nawozów! Nie można kupić nawet polifoski

Krajowe zakłady zwiększają produkcję, ceny gazu utrzymują się na stosunkowo stałym i niewysokim poziomie, stąd nawozy azotowe nie powinny drożeć. Nieco inaczej jest z ceną fosforytów. Aczkolwiek w sytuacji, gdyby nawozy wieloskładnikowe mocno zdrożały, mogłoby to przełożyć się na kolejny spadek popytu.

Jakie będą ceny oleju napędowego w najbliższym czasie?

Ceny paliw w detalu w pozostają w wyborczym niskim trendzie i jak wskazują analitycy z e-petrol.pl takie pozostaną jeszcze przez kilkanaście dni. Przez najbliższy tydzień cena Pb powinna mieścić się w przedziale 5,92–6,04 zł/litr, ON – 5,91–6,05 zł/l. Za wyraźne może podrożeć autogaz i wg e-petrol.pl w najbliższym tygodniu będzie kosztował między 2,98 a 3,09 zł/l.

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *