Cena tuczników runęła w dół nawet o 1 zł! Ile aktualnie zakłady mięsne płacą za świnie?

Ceny tuczników w Polsce niższe nawet o 1 zł

Ceny świń w Polsce spadają kolejny tydzień z rzędu, i to mocno. Prawie wszystkie monitorowane przez nas zakłady mięsne obniżyły stawki. ZM Mościbrody płacą już o 1 zł mniej za wagę poubojową, a Wierzejki nawet o 80 gr mniej za żywiec.

Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że ceny skupu tuczników wahają się w granicach: od 7,20 zł/kg do 8,40 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą średnio ok. 10 zł/kg.

Z danych KOWR i MRiRW wynika natomiast, że na rynku krajowym w dniach 7 – 13.08.2023 r. tak jak tydzień wcześniej cena żywca wieprzowego w Polsce uległa obniżeniu. Zakłady mięsne monitorowane w ramach Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, skupowały świnie rzeźne średnio po 8,31 zł/kg, o ponad 3 proc. taniej niż w poprzednim tygodniu oraz o 9 proc. taniej niż przed miesiącem. Cena tego żywca była o 15 proc. wyższa niż przed rokiem.

Eksperci: obniżki potrwają jeszcze minimum do końca września

Według ekspertów na rynku trzody chlewną pojawią się dwa trendy, które doprowadzą do bardzo niekorzystnego efektu dla producentów trzody.

– Już od ponad dwóch tygodni obserwujmy obniżki cen tuczników na rynku europejskim, niestety prognozy wskazują, że te obniżki potrwają jeszcze minimum do końca września. Wzrost pogłowia trzody chlewnej w ostatnim kwartale, będzie miał wpływ na brak wzrostów cen w skupach – zauważa Wielkopolska Izba Rolnicza.

Zdaniem IZby polski sektor trzodowy potrzebuje zmian strukturalnych.

– Powinniśmy odbudować pogłowie loch i uniezależnić się od importu warchlaka. Do tego potrzebne są zmiany w prawie budowlanym. Fermy powinny mieć dalej charakter gospodarstw rodzinnych z własną bazą paszową i podwyższonymi warunkami dobrostanu, tak aby dodatkowo skorzystać z pieniędzy unijnych oraz premii, którą konsument w przyszłości będzie chciał zapłacić. Jeśli tak się nie stanie, to grozi nam ogromna koncentracja produkcji wieprzowiny w oparciu o kapitał globalny – ocieniają eksperci WIR.

W Niemczech ceny świń bez zmian po dużych spadkach

Natomiast w Niemczech dużej giełdzie VEZG ceny świń po ostatnich dużych obniżkach pozostały bez zmian. Stawka za tuczniki utrzymała się na poziomie 2,30 euro/kg. Będzie obowiązywała do 30 sierpnia. Przeliczając na złotówki, niemieckie tuczniki skupowane są po ok. 10,28 zł/kg.

–  Na niemieckim rynku tuczników podaż zaspokaja popyt ze strony rzeźni. Ceny pozostają niezmienione – wyjaśnia Stowarzyszenie Producentów Żywca i Mięsa (VEZG).

Ceny świń spadają także w UE

Podobny kierunek zmian cen odnotowano w UE. W drugim tygodniu sierpnia br. unijni dostawcy za świnie rzeźne klasy E uzyskiwali średnio 242,70 EUR/100 kg masy poubojowej schłodzonej, o 1,1 proc. mniej niż tydzień wcześniej oraz o 3 proc. mniej niż przed miesiącem. Żywiec wieprzowy był jednak o 23 proc. droższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce rolnik za świnie dostaje mniej niż w Niemczech

Cena żywca wieprzowego tej klasy w Polsce wyrażona w walucie unijnej ukształtowała się na poziomie 244,67 EUR/100 kg i była o 1,97 EUR/100 kg wyższa niż średnio w UE. Wśród największych producentów wieprzowiny niższe niż w Polsce ceny notowano m.in. w Niderlandach, zaś wyższe – w Hiszpanii i w Niemczech.

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 18 sierpnia 2023 roku (w porównaniu do cen z 11 sierpnia 2023)?

Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

 • Kwiecińscy, Żnin – 7,50 zł/kg (spadek o 20 gr);

Lubelskie:

 • ZM Wierzejki – 7,50-8,00 zł/kg (spadek o 50-80 gr);

Łódzkie:

 • Złotex, Złoczew – 7,90 zł/kg (bez zmian);
 • Marciniak, Sędzimirowice – 7,90 zł/kg (bez zmian);
 • Kawiks Patoki – 8,00 zł/kg (spadek o 60 gr);

Małopolskie:

 • PW Laskopol Limanowa – 7,90 zł/kg (bez zmian);

Mazowieckie:

 • ZM Mościbrody – 10 zł/kg wbc kl. E (spadek o 1 zł);

Podlaskie:

 • ZM Bost, Turośń Kościelna – 7,80-8,30 zł/kg (wzrost o 20-30 gr);

Podkarpackie:

 • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 8,40 zł/kg (bez zmian);

Wielkopolska:

 • Jóźwiakowski – 7,20-7,80 zł/kg (spadek o 40 gr);
 • Mróz – 9,80 zł/kg (wbc kl. E) (spadek o 50 gr);

Kamila Szałaj
fot. arch.

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *