Cena pszenicy na giełdach najniższa od lat, w skupach też spada. Raport rynkowy

Tanieje pszenica konsumpcyjna

Kolejny tydzień sytuacja na krajowym rynku zbóż nie zachęca rolników do sprzedaży ziarna. Z drugiej strony zadowoleni są rolnicy zajmujący się produkcją zwierzęca, którzy kupują ziarno. Kolejny tydzień spadają także ceny pszenicy konsumpcyjnej.

Pomimo zakazu importu ziarna z Ukrainy, ceny w Polsce należą do najniższych w Unii. Nie są jednak na tyle atrakcyjne, aby zastąpić ukraińskie i rosyjskie ziarno, które jest chętnie kupowane przez kraje zachodniej i południowej. Europy.

Rosja coraz bardziej aktywna w eksporcie zbóż

Według Państwowej Służby Celnej od początku sezonu 2023/2024, według stanu na 1 grudnia, Ukraina wyeksportowała 13,097 mln ton zbóż i roślin strączkowych, z czego w listopadzie 3,9 mln ton, tj. zaledwie o 0,4 mln t mniej, niż w listopadzie ub.r.

Jak donosi InfoGrain, aktywna w eksporcie jest także Rosja, która dominuje na głównych kierunkach do Afryki Północnej i na Bliski Wschód, co oznacza problemy ze zbytem nadwyżek z Europy.

Cena pszenicy na giełdach najniższa od lat

Ceny pszenicy na giełdzie w Chicago i Paryżu spadły do najniższych od lat poziomów. Analitycy rynkowi dopatrują przyczyn w Chiny, które miały opóźnić przejęcie kilku ładunków francuskiej pszenicy. To posunięcie jednocześnie podważyło wyobrażenia o apetycie Chin na import pszenicy, które było budowane na podstawie zakłóceń w zbiorach pszenicy w tym kraju spowodowanych nadmiernymi opadami.

Jaka jest cena kukurydzy z Ukrainy?

Z drugiej strony ze względu na względną stabilizację portów głębinowych Ukraina odnotowała wzrost eksportu kukurydzy do Chin. Na dzień 27 listopada wyeksportowała 2,4 mln ton kukurydzy z zakontraktowanych od początku miesiąca 2,5 mln ton. Na grudzień zakontraktowano już 2,2 mln ton. Cena ukraińskiej kukurydzy wraz z dostawą kształtuje się na poziomie około 250 dolarów/t.

Opublikowana list firm, które importowały zboże z Ukrainy pokazuje, że wielu chciało na tym zarobić

Tymczasem na krajowym podwórku rozgorzała dyskusja na temat publikacji przez resort rolnictwa listy firm importujących ziarno z Ukrainy. Na ten temat przeczytasz w artykule: LISTA FIRM importujących zboże z Ukrainy. Rząd wreszcie ją ujawnia.

Bez względu na to, jak ona została odebrana przez różnych uczestników rynku zbóż i nie tylko, pewne jest jedno, na zakupie atrakcyjnego towaru, zarobić chciało wielu i to bez względu na rodzaj prowadzonej działalności. Co oznacza, że jeśli tylko tamtejsze ziarno będzie tańsze od naszego, nasi rolnicy mogą mieć problem, a zakaz importu nie będzie trwał wiecznie.

Niewiele ubojni podnosi ceny tuczników

Na krajowym rynku żywca wieprzowego już tylko nieliczne zakłady decydują się na podwyżki cen skupu. Zarówno w Niemczech, jak i w Danii utrzymano ceny żywca na dotychczasowym poziomie, spadki cen wyhamowały we Francji, w Belgii ceny lekko wzrosły.

Hiszpańska wieprzowina depcze po piętach

Chiny w dalszym ciągu obniżają cenę żywca, która jest już na poziomie poniżej 2 euro/kg wagi żywej. W dalszym ciągu walkę o konkurencyjność na tamtejszym rynku między amerykańskimi a europejskimi eksporterami wygrywają Amerykanie, dlatego Europejczycy w dalszym ciągu skupiają się na ulokowaniu mięsa na wewnętrznym rynku i czekają na świąteczny wzrost popytu. Z powodu mniejszego eksportu do Chin, na unijnym rynku pojawia się coraz więcej hiszpańskiej wieprzowiny, która jest oferowana w konkurencyjnych cenach.

Ze względu na niedobór warchlaków, duńska giełda ponownie podniosła ceny, co przełożyło się także na ceny warchlaków w Polsce. Warchlaki zdrożały przeciętnie o 10–20 zł/szt.

Co zamiast ugorowania?

Czy rolnicy będą musieli ugorować ziemię w 2024 roku? Wojciechowski o derogacji GAEC 8

Paliwo tanieje

Zgodnie z przewidywaniami e-petrol.pl, paliwa na stacjach tanieją, ale dynamika obniżek w ostatnich dniach nie jest duża. Przecena na stacjach jest możliwa dzięki korzystnej sytuacji na rynkach międzynarodowych, gdzie od kilku tygodni umacnia się złotówka, a notowania ropy naftowej, po spadkach z drugiej połowy października, ustabilizowały się w rejonie 80 dolarów.

W związku z tym, e-petrol.pl prognozuje, że ceny Pb 95 w kolejnym tygodniu będą kształtowały się na poziomie 6,36–6,48 zł/l, diesla 6,55–6,67 zł/l, a dla LPG – 2,98-3,05 zł/l.

Magdalena Szymańska

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *