Bogdan Kubala z „Rolnicy. Podlasie” żniwował Bizonem. Nie wszystko poszło zgodnie z planem [FILM]

Jak Bogdan Kubala przygotował Bizona do żniw?

Kubala na wstępie odcinka powitał swoich widzów, wyjaśniając, że kombajn jest przygotowany do żniw i można jechać nim w pole. Rolnik od razu jednak zaznaczył, iż jego zdaniem nie ma co liczyć na wiele ze strony kombajnu, ponieważ to polski sprzęt i pewnie za godzinę się zepsuje.

– No, ostatnio go oliwiłem, smarowałem, to teraz trzeba jechać i zobaczyć, jak on będzie kosił. Czy dobrze, czy jak znając życie, polski sprzęt rozwali się za godzinę. Zapraszam – zapowiedział Kubala.

Bogdan żniwuje z synem Krzyśkiem

Rolnikowi w pracy przy zbiorze zbóż pomagał jego syn Krzysiek, którego poprosił o przyjazd na pole ciągnikiem z przyczepami, by miał gdzie wysypać ziarno ze zbiornika Bizona.

Po przyjeździe na pole Kubala przyznał, że tegoroczne zboża nie są tak okazałe, jak bywały dotychczas, a wszystko za sprawą niesprzyjających warunków atmosferycznych.

– Słabe to zboże w tym roku. Sucho było, a potem poszła od spodu trawa. Jakie jest, takie jest, ale trzeba skosić – stwierdził Kubala.

Awaria kombajnu Bogdana Kubali

Niestety, niskie i położone zboże, które musiał skosić Bogdan, sprawiło, że jedna z kos w hederze kombajnu uległa zniszczeniu, a pracę trzeba było przerwać, by naprawić usterkę.

– Kurde, znowu się popsuło. Znowu ta kosa. Krzysiek, jedź do domu po stalkę, jest w garażu, garść nitów i wybijak, żeby wybić te nity. A i większą nakrętkę 12 albo 14 i kowadełko weź, w garażu stoi. A ja będę rozkręcał – wydał synowi polecenia Bogdan.

Ostatecznie naprawa zakończyła się powodzeniem, choć nie brakowało emocji, ponieważ Bogdan denerwował się, że Krzysiek wkłada za dużo siły we wpychanie kosy do chederu.

Oprac. Justyna Czupryniak

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *