„Bal u Szwagrów” – jak się bawią rolnicy i mleczarze od Sokołowa po Garwolin? [FOTO]

„Bal u Szwagrów” to spotkanie, które jednoczy hodowców i producentów mleka

W trakcie 5 lat udało się zorganizować aż 11 edycji „Balu u Szwagrów”, podczas których wystąpiło ok. 20 gwiazd muzyki disco polo, bo to właśnie one przyciągają tak szeroką rzeszę uczestników. Do tej pory rolnicy z dość rozległego terenu kilku powiatów województwa mazowieckiego mogli bawić się przy występach takich wykonawców jak: Top-one, B-QLL, R-Max, D-bomb, Marcin Siegieńczuk, Maxx Dance, Marioo, Bayera, Szpilki, Maxel, Skaner, Mega Dance, Focus, Zenek Martyniuk, Junior, Diadem, Impuls i Topky.

Zwykły bal nie jest już tak dużą atrakcją jak bal z gwiazdami muzyki tanecznej disco polo, np. sam Zenek Martyniuk. Jest to odskocznia od codzienności, okazja do zabawy i spotkań towarzyskich w gronie znajomych po fachu. To ważne, tym bardziej, że mamy coraz mniej okazji do spotkań. Co więcej, podczas bali łączymy przyjemne z pożytecznym, zbierając pieniądze na chore dzieci, co udało się przeprowadzić podczas trzech edycji powiedział Marcin Grzegrzułka.

Dziękuję żonie za wyrozumiałość, gdyż przygotowanie kolejnych edycji balu wymaga dużego zaangażowania i wtedy wiele obowiązków w naszym rodzinnym gospodarstwie jest na jej głowie. Dziękuję także wszystkim uczestnikom, bo bez was, by tych imprez nie było – dodał Marcin Grzegrzułka.

Zenek Martyniuk i Marcin Grzegrzułka

FOTO: Marcin Grzegrzułka

Każda edycja imprezy lepsza od poprzedniej!

Na „Balu u Szwagrów” zawsze dobrze się bawimy z żoną Urszulą, a uczestniczymy każdorazowo od piątej edycji. Jest to spotkanie, które jednoczy hodowców i producentów mleka, a także firmy, z którymi współpracujemy. Poprzeczka z imprezy na imprezę jest coraz wyżej zawieszona, ale Marcin Grzegrzułka ma kolejne pomysły i na pewno jeszcze nie raz nas zaskoczy – powiedział hodowca bydła mlecznego Daniel Śliński, wiceprezes MZHBiPM.

Bal tworzy niepowtarzalną atmosferę, jesteśmy wśród swoich i czujemy się tu dobrze, wiele osób przychodzi ze względu na występy gwiazd disco polo. Fajnie, że też na prawie każdej edycji są goście z programu „Rolnicy. Podlasie” – powiedział Marcin Boruc, dostawca mleka OSM Siedlce utrzymujący 150 krów we wsi Leśnogóra.

W środku Daniel Śliński

FOTO: Marcin Grzegrzułka

Oczywiście żadna edycja balu nie mogłaby się odbyć, gdyby nie sponsorzy, których Marcin Grzegrzułka z powodzeniem pozyskuje do współpracy, a wśród nich można wyróżnić takie firmy, jak: Radio DiscoParty.pl Spotkajmy się w Miastkowie, Rodzicewbiegu.pl Sławomir Kazimierski, Creative Video, Wokas – Autoryzowany dealer Massey Ferguson FHU MARBAR Niesadna, ABS Polska, SHiUZ Bydgoszcz, TASOMIX, Kobalt Konrad Krajewski, Blattin Polska, Agro Szewczyk, Wizal, Metal-Trans, OVERGroup, Am-Service Andrzej Muszyński.

Gdy usłyszeliśmy o inicjatywie balu, to od razu do niej przystąpiliśmy. Jest to bardzo dobra impreza, dająca możliwość odstresowania się od codziennego pędu i pobawienia w gronie związanym z rolnictwem przy występach znanych zespołów disco polo – powiedział jeden ze sponsorów Paweł Barciński, prowadzący rodzinną firmę MARBAR, zajmującą się dystrybucją nawozów od roku 1991 i będącą od tego roku autoryzowanym sprzedawcą produktów Nordkalk.

Grzegorz Baranowski

FOTO: Marcin Grzegrzułka

9 z 11 edycji balu odbyło się w Ziubiakowej Karczmie w miejscowości Nowa Pogorzel koło Mińska Mazowieckiego.

Gratuluję pomysłu na tak udany bal, każda kolejna edycja w moim odczuciu jest coraz lepsza – powiedział Artur Ziubiński, właściciel Ziubiakowej Karczmy.

Marcin Grzegrzułka nie tylko organizuje bale, ale też wycieczki autokarowe do gospodarstw uczestników programu telewizyjnego „Rolnicy. Podlasie”. Ponadto jest współorganizatorem imprezy „Spotkajmy się w Miastkowie”, znanej również pod nazwą „Festiwal Dobrych Ludzi”, gdzie formuła koncertów i festynu łączona jest z akcją charytatywną mającą na celu zebranie środków na leczenie ciężko chorych osób, głównie dzieci.

Zespół Topky

FOTO: Marcin Grzegrzułka

Na co dzień Marcin Grzegrzułka z żoną Dianą prowadzi gospodarstwo rolne we wsi Stary Zglechów (pow. miński). Mleko dostarcza do OSM Garwolin, w której pełni funkcję członka rady nadzorczej. Jest również prezesem powiatowego koła hodowców bydła mlecznego w strukturach MZHBiPM.

Utrzymujemy 150 sztuk bydła, w tym 85 krów o średniej wydajności 9 tys. kg mleka. Mieliśmy wyższą wydajność, przekraczającą 10 tys. kg mleka, ale w tym roku zaoszczędziliśmy na drogich paszach treściwych, w celu cięcia kosztów w dobie kryzysu mlecznego. Zajmuję się też usługami rolniczymi, m.in. w zakresie zbioru zbóż i zbioru traw przyczepą samozbierającą, jest to także siew traw, wapna czy też prasowanie prasą wielkogabarytową – zakończył Marcin Grzegrzułka.

Andrzej Rutkowski

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *