Agritechnica 2023: Trójkołowy motor Advento Maxi z napędem elektrycznym ma 400 kg ładowności. Jaka cena?

Advento Maxi od Energy Adventure

Elektryczny rowerek Advento Maxi jest produktem czeskiej firmy produkującej maszyny elektryczne o nazwie Energy Adventure. Po raz pierwszy został zaprezentowany na Targach Agritechnica 2023 i z pewnością przyciągnął uwagę zwiedzających.

Advento Maxi – ładowność, pojemność baterii, maksymalna prędkość

Adventi Maxi to trójkołowy, elektryczny rowerek z naczepą o ładowności 400 kg, który doskonale nadaje się do przewożenia drobnych, ale jednak ciężkich rzeczy podczas pracy w gospodarstwie. Jak podaje niemiecki portal Top Agrar.com, na jednym ładowaniu jest w stanie przejechać do 50 km. Maksymalna prędkość, jaką osiąga maszyna, wynosi 24 km/h, natomiast moc silnika to 850 W. Ładowanie jest możliwe dzięki bezobsługowemu akumulatorowi 48 V, składającemu się z 4 ogniw po 12 V każde.

Podczas wykonywania jakich prac najbardziej przyda się Advento Maxi?

Advento Maxi doskonale sprawdzi się w pracy, w:

 • ogrodzie,
 • gospodarstwie rolnym,
 • winnicy,
 • wybranych firmach produkcyjno-rolniczych.

W jakich kolorach można kupić Advento Maxi?

Trójkołowy rower Advento Maxi można jest dostępny w dwóch kolorach, przy czym różni się wyposażeniem:

 • model zielony został wyposażony w reduktor prędkości „Gear”, terenowe koła, podnośnik hydrauliczny ułatwiający rozładunek ciężkich przedmiotów,
 • czarny model ma składane siedzisko i drugi komplet akumulatorów zapewniających dłuższą pracę.

Do jakiej pracy najlepiej wykorzystać Advento Maxi?

Silnik Advento Maxi chodzi naprawdę cicho, dlatego doskonale sprawdzi się w pracy:

 • przy zwierzętach,
 • w budownictwie,
 • w służbach komunalnych,
 • w sadach,
 • w firmach przemysłowych,
 • w służbach ochrony,
 • w ogrodach zoologicznych.

Ile kosztuje Advento Maxi?

Jak wynika z informacji zawartych na stronie producenta, średnia cena trójkołowca waha się w granicach 11 tys. zł.

Co skłoniło czeską markę Energy Adventure do wystąpienia na Targach Agritechnica?

Czeska marka Energy Adventure od wielu lat zajmuje się montażem i sprzedażą elektrycznych pojazdów użytkowych i rekreacyjnych. Na Agritechnice w roku 2023 pojawiła się po raz pierwszy. Dlaczego? Jak twierdzi szef firmy, jan Berka, była chęć poszerzenia rozpoznawalności marki w Europie Zachodniej i nawiązanie nowych współprac. 

– Powodem, dla którego zdecydowaliśmy się wziąć udział w tym ważnym wydarzeniu o zasięgu ogólnoeuropejskim, było wsparcie postrzegania marki w Europie Zachodniej oraz znalezienie potencjalnych osób zainteresowanych współpracą w zakresie sprzedaży i serwisu maszyn. W 2021 roku z sukcesem rozpoczęliśmy ekspansję na rynki zagraniczne, od tego czasu udało nam się spenetrować 9 krajów, w tym Niemcy, a eksport stanowi do 40% rocznej produkcji. Naszym długoterminowym celem jest umocnienie naszej pozycji za granicą, a rynek niemiecki jest szansą dla naszego asortymentu maszynowego – podsumował Jan Berka, dyrektor zarządzający Energy Adventure s.r.o.

Ciągniki rolnicze Kubota

Autonomiczny ciągnik Kubota Agri Robo KVT ma 100 KM mocy. Co potrafi?

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: TAP.com

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *