35-latek okradał maszyny rolnicze. Straty rolników to 1 MLN złotych!

Bydgoszcz. Okradał rolników, w końcu wpadł w policyjne sidła

Policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy przeprowadzili udaną operację, zatrzymując 35-latka, którego nielegalna działalność spowodowała straty sięgające kwoty miliona złotych. Mężczyzna został już aresztowany, a policjanci kontynuują pracę nad sprawą. Policjanci skupili się na zgłoszeniu z Tucholi (woj. kujawsko-pomorskie), gdzie doszło do włamania do ciągnika rolniczego, a pokrzywdzony stracił urządzenie GPS warte ponad 60 tysięcy złotych.

Złodziej kradł na terenie dwóch województw

Jak ustaliła policja, złodziej operował na terenie województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. To tam dochodziło do serii włamań do maszyn rolniczych, skąd nieznany sprawca kradł specjalistyczne oprzyrządowanie rolnicze.

 Sprawca był ostrożny, zmieniał auta, którymi jeździł na włamania, używał kominiarki i rękawic, aby nie zostawić śladów czy uniemożliwić rozpoznanie. Na niewiele się to jednak zdało – mówi mł.insp. Monika Chlebicz z bydgoskiej policji.

Część mienia odzyskano

Policjanci ustalili miejsce, gdzie trafiały skradzione przedmioty, odzyskując różne wartościowe rzeczy, takie jak sterowniki, rozdzielacze do opryskiwaczy, GPS-y, anteny i komputery sterujące o łącznej wartości około 200 tysięcy złotych. W pomieszczeniach zajmowanych przez zatrzymanego znaleziono klucze do otwierania maszyn rolniczych, łomy, latarkę, kominiarkę i rękawice robocze.

KRADZIEŻ NAWOZU

38-latek ukradł prawie 4 tony nawozu. Grozi mu 10 lat za kratami

Areszt dla złodzieja

Zatrzymany 35-latek usłyszał zarzut kradzieży z włamaniem do gospodarstwa w pobliżu Chojnic, gdzie skradziono GPS z nawigacją. Prokurator Rejonowy z Tucholi wnioskował o aresztowanie zatrzymanego, a sąd przychylił się do tego wniosku. 35-latek trafił tymczasowo do aresztu na 3 miesiące.

Michał Czubak

fot. KWP Bydgoszcz

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *