3 przepisy na włoskie dania – makaron z pomidorami, cannelloni i tradycyjne tiramisu

Przepis na makaron ze smażonymi pomidorami

Składniki: 500 g makaronu włoskiego tagliatelle, 250 g pomidorków koktajlowych, 4 ząbki czosnku, sól, pieprz, 6 suszonych pomidorów, oliwa, ser Parmigiano Reggiano.

Składniki na sałatkę: rukola, 3 łyżki kaparów, kilka czarnych oliwek, 1 czerwona cebula, 4 suszone pomidory, 3 łyżki oliwy z pomidorków.

Wykonanie: Makaron ugotować w osolonej wodzie i odcedzić, przelać zimną wodą. Na oliwie zeszklić czosnek przeciśnięty przez praskę, dodać przekrojone na połówki pomidorki koktajlowe i kawałki suszonych pomidorów. Krótko razem podsmażać. Wymieszać z makaronem i serem. Wymieszać w misce pokrojone suszone pomidory, rukolę, cebulę posiekaną w kostkę, kapary i oliwki. Polać oliwą z suszonych pomidorów. Makaron podawać z sałatką.

Makaron z pomidorami i sałatką z rukoli

FOTO: Mariusz Kosmala

Przepis na włoskie Cannelloni

Składniki: 400 g makaronu cannelloni (rurki), 2 cebule, 4 ząbki czosnku, 1 marchewka, 1 kg mielonego mięsa z łopatki, olej, 400 g passaty pomidorowej z dodatkiem bazylii, 1 łyżeczka oregano, sól, pieprz.

Składniki na sos beszamelowy: 60 g masła, 4 łyżki mąki pszennej, 600 ml mleka, szczypta gałki muszkatołowej, 150 g żółtego sera startego na tarce.

Wykonanie: Na patelni podsmażyć cebulę posiekaną w kostkę, dodać czosnek przeciśnięty przez praskę, podsmażyć. Dodać mięso mielone i smażyć, podlać gorącą wodą (pół szklanki). Dodać marchewkę startą na grubych oczkach oraz passatę, doprawić. Przygotować sos. Rozpuścić masło, dodać mąkę i podsmażać 2 minuty. Stopniowo wlewać mleko, cały czas mieszając. Doprawić solą, gałką muszkatołową i pieprzem. Dodać połowę startego sera, odstawić. Piekarnik nagrzać do temperatury 180°C. Formę żaroodporną wylać połową sosu. Rurki napełniać mięsem i układać warstwami. Zalać resztą sosu, posypać resztą sera i zapiekać 25–30 minut.

Cannelloni makaron

FOTO: Mariusz Kosmala

Przepis na tiramisu w pucharkach

Składniki na krem: 4 żółtka, 500 g sera mascarpone, 5 łyżek cukru pudru, 2 łyżki likieru amaretto, 1 szklanka mocnego naparu kawy; 12 podłużnych biszkoptów, 2 łyżki kakao.

Wykonanie: Oddzielić białka od żółtek. Żółtka utrzeć z cukrem na jasną masę, dodawać stopniowo mascarpone, ciągle ubijając.

Białka ubić na sztywną pianę i połączyć z masą serową. Kawę wymieszać z amaretto. Biszkopty łamać na połówki, zanurzać w kawie z likierem i wykładać dno pucharków. Wykładać po łyżce masy, przykryć namoczonymi biszkoptami, posypać delikatnie kakao i wyłożyć po łyżce masy. Czynność powtórzyć. Na ostatnią warstwę wyłożyć namoczony biszkopt i posypać całość delikatnie kakao. Schładzać około 3 godzin przed podaniem.

Tiramisu w pucharkach

FOTO: Mariusz Kosmala

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *