25-latek uciekał Ursusem przed policją. Lista grzechów traktorzysty poraża

Łęczna. Traktorem w ogrodzenie

Całe zamieszanie zaczęło się od zgłoszenia zaniepokojonej mieszkanki, która doniosła, że kierowca ciągnika zniszczył bramę na jej prywatnej posesji i następnie zbiegł z miejsca zdarzenia. Policjanci szybko podjęli działania i ruszyli na poszukiwanie sprawcy. Na miejscu ujawniono porzucony traktor, co tylko zainicjowało kolejny etap niebezpiecznej ucieczki.

Traktorzysta zaskoczył policjantów i… wrócił po porzucony ciągnik rolniczy

Gdy funkcjonariusze przystąpili do działań, nie spodziewali się, że młody mężczyzna pojawi się ponownie i postanowi wsiąść za kierownicę swojego pojazdu. Rozpoczął się dramatyczny pościg, w trakcie którego nietrzeźwy traktorzysta ignorował sygnały dźwiękowe i świetlne policji, przemieszczając się zarówno po jezdni, jak i polach.

Traktorzysta ponownie porzucił ciągnik, lecz tym razem wpadł

Po pewnym czasie zdecydował się na desperacką ucieczkę pieszo, lecz wkrótce został zatrzymany przez konsekwentnych mundurowych. Okazało się, że miał on w organizmie ponad 2 promile alkoholu, co znacznie przekracza dopuszczalne normy. Co więcej, mężczyzna był objęty sądowym zakazem kierowania pojazdami, co tylko potęgowało jego przewinienia.

Dewastował co popadnie

W trakcie pościgu nieodpowiedzialny traktorzysta dokonał również dewastacji, uszkadzając bramę i ogrodzenie na prywatnych posesjach. Wszystko to składa się na listę przestępstw, do których dochodzi jeszcze niezatrzymanie się do kontroli policji.

Młody mężczyzna spędził noc w policyjnym areszcie, a teraz stoi przed perspektywą surowych konsekwencji. Grozi mu do pięciu lat pozbawienia wolności za swoje niebezpieczne i nieodpowiedzialne działania. To wydarzenie stanowi ostrzeżenie dla innych, ilustrując, jak niebezpieczne mogą być konsekwencje prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości oraz ignorowania przepisów ruchu drogowego. Warto pamiętać, że każde nieodpowiedzialne zachowanie na drodze może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych, a życie i zdrowie innych użytkowników dróg zawsze powinny być priorytetem.

Michał Czubak

fot. KPP Łęczna

Więcej na ten temat

CZYM SĄ DOTACJE UNIJNE?

W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań pomocowych a środki pieniężne będą głównie skierowane do sektora rolnego. Sektor ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga większego i odpowiednio ukształtowanego wsparcia.

Głównym celem pomocy finansowej w ramach przewidzianych instrumentów będzie rozwój gospodarstw rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne). Premie dla młodych rolników, które zostały przewidziane w nowym PROW mają głownie na celu ułatwienie młodym osobom rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej w przejmowanych przez nich gospodarstwach rolnych. Najważniejszymi założeniami dla młodych rolników chcących skorzystać z dodatkowej pomocy są: nie ukończenie 40 roku życia, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, lub zobowiązanie się do ich zdobycia w przeciągu 3 lat od otrzymania decyzji o pomocy, bycie posiadaczem minimum 1ha użytków rolnych przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy dla młodego rolnika.

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków jakie musi spełnić rolnik by ubiegać się o wsparcie w ramach PROW na lata 2014 – 2020 mogą odnaleźć państwo na stronach AMIRR oraz Ministerstwa Rolnictwa.

CO DAJĄ DOTACJE ?

Obecny PROW jest podobny do znanego już z lat 2007- 2013, jednak została zmieniona jego konstrukcja. W aktualnej formie występuje mniej tzw. działań i pojawiła się możliwość jednoczesnego skorzystania z różnych „poddziałań”. Łącznie zostało stworzone 25 form wsparcia, w tym kontynuacja pomocy z lat poprzednich.  Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowane wsparcie z bardzo popularnego działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Obecnie wartość pomocy będzie uwarunkowana od rodzaju przewidzianych inwestycji. Na największe wsparcie mogą liczyć rolnicy stawiający na rozwój produkcji prosiąt (maksymalnie aż do 900 tys. zł). Na pozostałe inwestycje związane z produkcją zwierzęcą wsparcie wyniesie do 500 tys. zł. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia a także zakupy w gospodarstwie będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł.

Niezmiennie na mocne wsparcie będą mogli liczyć młodzi rolnicy, którzy oprócz większych dopłat bezpośrednich, mogą spodziewać się „premii” na start wynoszącej 100 tys. zł. Różnica w porównaniu do poprzednich programów polega na tym, że obecnie wypłata nastąpi  w dwóch etapach: pierwszy – 80 proc. Drugi po zrealizowaniu inwestycji i udokumentowaniu wydatków – 20 proc.

Całkowicie nowym rozwiązaniem ujętym w PROW 2014-2020 będzie premia udzielana na restrukturyzację małych gospodarstw. Gospodarstwa takie będą mogły ubiegać się o 60 tys. zł na inwestycje w poprawę swojej dochodowości. W momencie kiedy rentowność zostanie zwiększona będą mogły korzystać z innych form wsparcia z PROW. Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOPŁATĘ ?

Dla wszystkich.

O dotację unijną może się starać każdy rolnik. Wnioski w ramach tego programu można składać od pierwszej połowy 2016 roku. Większość programów nie jest uzależniona od wykształcenia i wieku osoby wnioskującej, nie mniej jednak szczególnie premiowane są pewne określone działania rolnicze mające na celu ogólnokrajową zmianę koniunktury w danym sektorze gospodarki rolnej.

Pieniądze dla hodowców.

W nowych programach dotacji unijnych szczególną uwagę skupiono na producentach prosiąt, mleka oraz bydła. To właśnie oni mogą teraz liczyć na większe dotacje, niż pozostałe gałęzie rolnictwa.

Promocja młodzieży.

W programie PROW 2014-2020 kontynuowane jest dofinansowanie młodych rolników z tytułu „Premia dla młodego rolnika”. Ta dotacja przeznaczona jest dla młodych osób, które w momencie składania wniosku lub poprzedzających ten dzień 12 miesiącach przejęły gospodarstwo i rozpoczęły działalność rolniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *